Po remoncie otwarte zostały już dwie ulice w Górkach Wielkich wiodące m.in. do dworu, w którym mieszkała Zofia Kossak i muzeum pisarki – informuje zastępca wójta gminy Brenna Dariusz Jakubiec.
Ciąg ulic: Skoczowska i Stary Dwór, odgrywa w gminie istotną rolę komunikacyjną. Wiedzie do terenów, gdzie swoje siedziby ulokowało kilkanaście przedsiębiorstw. W tym rejonie położona jest także dawna stanica harcerska Aleksandra Kamińskiego, Muzeum Zofii Kossak oraz Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”.
Na gruntowny remont władze gminy pozyskały dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Koszt prac wyniósł niespełna 2,5 mln zł.
Zofia Kossak była córką Tadeusza Kossaka, bliźniaka malarza Wojciecha, wnuczką Juliusza oraz kuzynką Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Po śmierci męża Stefana Szczuckiego w 1923 r. zamieszkała w dworze w Górkach Wielkich. Dwa lata później ponownie wyszła za mąż, za Zygmunta Szatkowskiego.
Podczas wojny pisarka założyła konspiracyjne organizacje Front Odrodzenia Polski oraz Radę Pomocy Żydom Żegota. Po wojnie została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz. Została skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia udało się doprowadzić do jej uwolnienia. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.
W 1945 r. wyjechała do Londynu. Po powrocie z emigracji zamieszkała w Górkach Wielkich w domu ogrodnika położonym obok dworu, który spłonął. Obecnie mieści się w nim muzeum pisarki. Zmarła w 1968 r. Spoczywa na góreckim cmentarzu.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Zofię Kossak Orderem Orła Białego.
Dawna Centralna Szkoła Instruktorska Harcerstwa Męskiego powstała w latach 1937-1938. Wakacje spędzili w niej bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego: Aleksy Dawidowski „Alek”, Jan Bytnar „Rudy” i Tadeusz Zawadzki „Zośka”. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ par/