Spektakl „Garden Party” na podstawie dramatu Vaclava Havla, przez pandemię koronawirusa, niemal w całości zdalnie stworzyli studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku. Premiera we wtorek w internecie na kanale YouTube.
"Garden Party" studentów i wykładowców Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku jest - jak informuje uczelnia - pierwszą w kraju inscenizacją sztuki Vaclava Havla w konwencji teatru lalek.
Spektakl reżyserują Łukasz Lewandowski i Błażej Piotrowski. Jak powiedział PAP Piotrowski, prace nad nim rozpoczęły się w połowie czerwca i - jak przyznał - jedyną możliwością, przez koronawirusa, była praca zdalna ze studentami wówczas jeszcze drugiego roku aktorstwa.
Zdalnie odbywały się próby i konsultacje aktorskie, ale też m.in. projektowanie i wykonanie lalek. Piotrowski ocenił, że był to trudny proces. Mówił, że powstawanie spektaklu to przede wszystkim spotkania aktorów, analiza i omówienie postaci, rozmowa, praca na bieżąco z lalką, to też - jak dodał - pewien rytm spotkań i konkretna przestrzeń. Tutaj - jak zauważył - nie było tej atmosfery i wszystko odbywało inaczej, każdy etap powstawania spektaklu to były spotkania online, każdy w swoim domu, za pomocą różnych komunikatorów. Mówił, że nawet sam proces uczenia się pracy z daną lalką był utrudniony, bo aktorzy mogli zobaczyć na nagraniu jak się nią poruszać, a namacalnie dostali ją przed samym nagraniem.
Nagrywanie spektaklu też odbyło się w reżimie sanitarnym. Aktorzy na nagrania przyjeżdżali pojedynczo, nie widzieli się z pozostałymi. Piotrowski powiedział, że nie było tu prób i zdjęć próbnych, każdy przyjeżdżał na nagranie i występował przed kamerą, co - jak mówił - też nie było łatwym zadaniem.
Premiera online spektaklu odbędzie się we wtorek o godz. 10.11 na kanale YouTube filii Akademii Teatralnej.
Piotrowski pytany o wybór dramatu Havla. Powiedział, że Havel jest autorem, który porusza się w obrębie absurdu, a to jest bliskie teatrowi formy, który - jak podkreślił - "bardzo lubi absurd, karykaturę, wyolbrzymienie". "+Garden Party+ jest też ważny ze względu na tematykę - młody człowiek wychodzi w świat, a rodzice zadają pytanie: +co chcesz w życiu robić?+. Ten oto właśnie człowiek zostaje przymuszony przez rodziców, żeby odpowiedział na to pytanie, żeby jakoś w tym życiu sobie radzić. I zaczyna sobie radzić tak, że wsiąka, nawet trochę za mocno, w świat biurokracji, oszustw słownych i innych machlojek" - dodał Piotrowski.
Spektakl powstał w ramach projektu "Lalki w sieci" realizowanego przez Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy w partnerstwie z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filią w Białymstoku. Dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/