Drużyna z Karagandy w Kazachstanie zwyciężyła w konkursie „Patria Nostra” na najlepszy film lub animację o szeroko rozumianej tematyce historycznej dotyczącej Polski. Drugie miejsce zajęła drużyna z Argenteuil we Francji, a trzecie zespół z Równego na Ukrainie.
O zakończeniu V edycji tego konkursu filmowego w części dla zagranicy - młodzieży polskiej i polonijnej w wieku 12-19 lat z całego świata poinformował w niedzielę PAP organizator wydarzenia Mirosław Gryko z Fundacji "Patria Nostra" z Zielonki pod Warszawą.
Gala finałowa V Konkursu Filmowego "Patria Nostra" - Świat przeprowadzona została w weekend on-line w studiu telewizyjnym w Warszawie. "Uroczystość zorganizowaliśmy w internecie ze względu na pandemię koronawirusa i z powodów logistycznych - w gali brali udział uczestnicy konkursu z niemal całego świata" - powiedział PAP Gryko.
Pierwsze miejsce w konkursie przypadło drużynie Karagandyjskiego Obwodowego Stowarzyszenia Polaków "Polonia" z Karagandy w Kazachstanie w składzie Anatol Mocny, Aleksandra Mocna, Iwan Janczewski. Drugie zespołowi Szkoły Polskiej im. Marii Curie-Skłodowskiej z Argenteuil we Francji - Gabriela Witos, Adrian Chajrych, Michał Sowa, a trzecie ekipie Ukraińsko-Polskiego Sojuszu w Równym na Ukrainie (Jarosław Szekuła, Karyna Rudnik, Vladyslav Zhukov).
Gryko wyjaśnił, że zwykle 3-osobowe młodzieżowe drużyny miały za zadanie zrealizować film lub animację o szeroko rozumianej tematyce historycznej dotyczącej Polski. "W krótkiej 30-sekundowej animacji lub 45-sekundowym filmie uczniowie musieli wykazać się dużymi umiejętnościami w tworzeniu merytorycznego przekazu i spójnej syntezy treści i formy. To była duża sztuka przekazać w tak krótkim czasie meritum epizodu historycznego" - ocenił.
Zaznaczył, że każda ze startujących w konkursie prawie 80 ekip z ponad 20 krajów miała dorosłego opiekuna - przeważnie nauczyciela.
Nagrody pieniężne dla najlepszych zespołów ufundowało Narodowe Centrum Kultury oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Nagrodami w konkursie dla młodzieży polonijnej są również wycieczki edukacyjne do Warszawy, Krakowa i Poznania. "Są one świetną okazją do nawiązania relacji między młodymi Polakami z różnych stron świata" - zaznaczył organizator konkursu. Wyróżnieni otrzymali też m.in. nagrody książkowe, a patroni konkursu - honorowe statuetki za wsparcie - dodał.
Celem organizowanego od pięciu lat przez Fundację "Patria Nostra" – konkursu jest propagowanie historii Polski oraz krzewienie patriotyzmu i etyki chrześcijańskiej.
"Dzięki nowoczesnym technologiom przy tworzeniu filmowych prac konkursowych, kształcenie jest twórcze, rozwijające i inspirujące. Prace uczniów to atrakcyjne połączenie myślenia historycznego z nowoczesną techniką audiowizualną" - powiedział PAP Gryko.
"Praca nad produkcją filmików czy animacji jest inspirująca dla uczniów. Ich oglądanie jest zupełnie inne niż słuchanie referatu czy wykładu, gdyż na odbiorcę działa wiele audiowizualnych czynników. Tworzenie filmów w drużynach to także uczenie się współpracy" - wyjaśnił organizator konkursu.
"Skutecznie wychodzimy z propozycją uatrakcyjnienia edukacji historycznej do szkół - gotowe prace wykorzystywane są przez nauczycieli do uatrakcyjniania lekcji historii" - dodał.
Prace konkursowe będą emitowane na telebimach reklamowych w największych polskich miastach. Można je też znaleźć na stronie konkursu w internecie (https://konkurs-patrianostra.pl/konkurs-swiatowy#winners).(PAP)
autor: Aleksander Główczewski
ago/ lena/