Pracownia ceramiczna, kawiarenka szachowa z polsko-węgierskim centrum kultury i studio nagrań, w którym będzie można pobierać naukę gry na instrumentach – to trzy pomysły wyłonione w kolejnej edycji konkursu „Lokal na kulturę” w Katowicach.
Konkurs jest adresowany do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Autorzy najlepszych mogą użytkować miejskie pomieszczenia po preferencyjnych stawkach czynszu.
O rozstrzygnięciu ogłoszonej we wrześniu 14. edycji konkursu – w której do dyspozycji były cztery lokale - poinformowała we wtorek rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka. Tym razem złożono dziewięć ofert, wybrano trzy z nich.
Przy ul. Gliwickiej powstanie lokal „Kafelteria”, czyli pracownia ceramiczna wraz działalnością artystyczną w zakresie malarstwa, tworzenia biżuterii, scrapbookingu i krawiectwa. Będę w nim też mogły być organizowane warsztaty artystyczne.
Pomysłodawcy lokalu „Muzykuj” stworzą przy ul. Raciborskiej miejsce nauki gry na instrumentach, studio nagrań. Zamierzają też organizować warsztaty i wykłady związane z muzyką, pedagogiką i rozwojem osobistym, oraz spotkania filmowe.
W konkursie wybrano też ofertę Śląskiego Związku Szachowego, który przy ul. Panewnickiej poprowadzi kawiarenkę szachową oraz Polsko-Węgierskie Centrum Kultury i Biznesu.
„Projekty działające w ramach +Lokalu na kulturę+ są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę, nie tylko w wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale, by wspierać oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższym otoczeniu” - wskazał prezydent Katowic Marcin Krupa.
Wkrótce zostaną podpisane umowy z nowymi najemcami, a także ruszą prace adaptacyjne. Lokale wcześniej pełniły funkcje usługowe bądź handlowe, więc będą przez najemców dostosowywane do pełnienia roli „Lokalu na kulturę”.
Konkurs na najem wolnych, należących do miasta lokali użytkowych jest organizowany od 2013 r. Ogłaszając kolejne edycje lokalne władze chcą wzbogacić kulturalny krajobraz miasta i zmienić wizerunek Katowic - ze stereotypowej stolicy węgla na prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny.
Katowiccy urzędnicy zaznaczają, że dzięki programowi w mieście stworzono wiele interesujących miejsc. Np. w poprzedniej edycji powstała Galeria Sztuki Współczesnej Alabastro przy ul. Adamskiego, w której już od listopada ubiegłego roku prowadzona jest ożywiona działalność kulturalna.
W trzynastu wcześniejszych edycjach wystawiono do konkursu w sumie 79 wolnych lokali użytkowych, zawarto umowy na 37 lokali, aktualnie działają 22 z nich.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ aszw/