Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2 proc. naukowców, których prace są najczęściej cytowane w naukowej literaturze. W tej grupie znalazło się 726 naukowców z Polski.
Najwięcej cytowań w grupie krajowych naukowców ma nieżyjący już prof. Zdzisław Pawlak z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie matematyki i informatyki. W światowym rankingu zajął 1827. miejsce.
Za nim, na miejscu 4587. znalazł się fizyk - prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Trzecie miejsce wśród krajowych badaczy i 5737. ogólną lokatę zajęła chemiczka, prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej.
Za nią (8343. pozycja w rankingu) uplasował się również nieżyjący już krakowski lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik.
Piąty wśród polskich badaczy jest chemik i fizyk prof. Antoni Rogalski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W rankingu zajął 9481. pozycję.
Kolejny, na 12165. lokacie jest prof. Tadeusz Robak, hematolog pracujący na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Za nim, na 12591. miejscu znalazł się pochodzący z Holandii, pracujący obecnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ekonomista, prof. Peter Nijkamp.
Zestawienie objęło prawie 160 tys. specjalistów z 22 dyscyplin podzielonych na 176 bardziej szczegółowych dziedzin.
Autorzy uwzględnili dorobek badaczy z całego życia, do 2019 roku.
Ranking powstał na podstawie złożonego algorytmu, obejmującego m.in. wskaźnik Hirscha - wprowadzony w 2005 roku miernik uwzględniający znaczenie wszystkich i charakteryzujący cały jego dorobek.
Więcej informacji na stronach: https://journals.plos.org/plosbiology/article/file?id=10.1371/journal.pbio.3000918&type=printable
https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2
(PAP)
mat/ agt/