Polacy na frontach II wojny światowej

12.10.2017

Bitwa pod Lenino 1943

Bitwa w pobliżu białoruskiej miejscowości Lenino w październiku 1943 roku była początkiem szlaku bojowego 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki. Dywizję stworzoną z inicjatywy całkowicie podległego władzy sowieckiej Związku Patriotów Polskich. Bitwa pochłonęła setki ofiar - bo jak zapisano w archiwalnym dzienniku bojowym - także dlatego, że pomoc wojskowa ze strony Sowietów była daleko niedostateczna.

W Polsce Ludowej Lenino stało się niejako mitem założycielskim nowego państwa. W październiku zawsze bardzo uroczyście obchodzono święto Wojska Polskiego. Przez ponad 40 lat o kościuszkowcach pisano, śpiewano, stawiano na cokoły.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL