Cieszyński magistrat planuje, że już od stycznia udostępnione zwiedzającym zostanie miejskie Muzeum Drukarstwa – poinformowała rzeczniczka władz samorządowych Katarzyna Koczwara. Latem zakończył się remont placówki. Samorząd ogłosił konkurs na jej prowadzenie.
„Składanie ofert zaplanowane jest do 9 grudnia. Chcielibyśmy, aby muzeum zaczęło działać od stycznia 2021 r.” – powiedziała Koczwara.
Gruntowny remont budynku, w którym znajduje się placówka, trwał od wiosny 2019 r. Objął pomieszczenia na parterze oraz prace związane z dostosowaniem do potrzeb muzeum pierwszego piętra, gdzie znajdowały się wcześniej trzy mieszkania. Powstała też winda oraz zagospodarowany został terenu wokół muzeum. Prace zakończono latem br. Remont i rozbudowa Muzeum kosztowała ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.
Na czas remontu część ekspozycji została przeniesiona do budynku centrum przesiadkowego w Cieszynie, gdzie można ją było zwiedzić. „Obecnie maszyny, które były tam prezentowane, są konserwowane i przewożone do siedziby muzeum” – poinformowała Katarzyna Koczwara.
Muzeum zajmuje jedną z kamienic w ścisłym centrum Cieszyna. Po remoncie ekspozycja główna pozostanie na parterze. Można tam będzie również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona ma być działalność edukacyjna i kulturalna.
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka. Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Ekspozycja obejmuje m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzeń drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Zgromadzono też materiały o miejscowych drukarniach.
Muzeum Drukarstwa jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Rocznie odwiedza je ok. 10 tys. osób. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pad/