03.12.2020–04.12.2020
Konferencja „Cele i narzędzia ludobójczej inżynierii społecznej. Człowiek i państwo wobec totalitaryzmów” z udziałem 25 prelegentów z 10 krajów odbędzie się online 3 grudnia od godz. 9.30 na platformie zoom.
Link do konferencji na platformie zoom: https://zoom.us/j/98922197390?pwd=NVZQNlBiNjliTDBHSW5pRmdlTXFuQT09
Program konferencji i folder do pobrania na stronie Instytutu Pileckiego.
– Problem reżimów totalitarnych i ludobójstwa wciąż stanowi nie tylko wyzwanie dotyczące przeszłości, jest także synonimem zagrożenia, odwiecznej skazy na ludzkości, o której nie sposób zapomnieć – mówi Eryk Habowski z Instytutu Pileckiego, koordynator konferencji. – Pamięć o tamtych wydarzeniach jest wciąż żywa, powraca w kolejnych pokoleniach. Trudno nie znaleźć rodziny, w której ktoś nie zginął, nie doświadczył cierpienia związanego z wojną, dlatego naszym celem jest przybliżenie charakteru tych zbrodni ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiego przemysłu śmierci i odniesienie go do celowego sowieckiego systemu ucisku.
Konferencja będzie okazją dla badaczy do naukowej refleksji nad postawami i działaniami ludzi, nad funkcjonowaniem organizacji oraz państw i ich struktur pod okupacją. Tegoroczna edycja opiera się na idei analizy prowadzonej w formie studium przypadku, na przykładach – tzw. case studies – zaczerpniętych z indywidualnych badań, ilustrujących tezy badawcze formułowane przez uczestników konferencji.
– Studia przypadku mogą dotyczyć różnych przykładów polityki terroru, a także ludobójczych zbrodni lub czynów, które w ten sposób opisywano, w tym zwłaszcza z XX wieku – powiedział Eryk Habowski. – Zaprosiliśmy do prezentowania referatów dotyczących zarówno polityki państw, jak i różnych postaw społecznych w skali mikro (losy pojedynczych osób) i makro (postawy całych społeczności) – od upadku, przez jednostkowy heroizm po zorganizowany opór.
Konferencja została podzielona na pięć sesji tematycznych. W międzynarodowym gronie badacze zastanawiać się będą nad procesem narodzin ideologii totalitarnych, przekuwanych następnie w agresywne systemy terroru i eksterminacji, nad ich narzędziami stosowanymi tak w czasach wojny, jak i pokoju, a też nad pozycją człowieka i całych społeczności w konfrontacji z totalitaryzmami pierwszej połowy XX wieku. Polityka tych reżimów zburzyła porządek wersalski, ukształtowała formułę skrajnie okrutnych systemów i bezwzględnej wojny, a również przyniosła przejawy ekstremalnych założeń i działań nieludzkiej inżynierii społecznej opartej m.in. na ludobójstwie.
Z okazji konferencji Instytut Pileckiego udostępnia wersję online wystawy o Rafale Lemkinie, która prezentowana była wcześniej m.in. w warszawskiej Kordegardzie i w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Źródło: Instytut Pileckiego