Aleksander Ładoś zostanie patronem parku w Głogowie Małopolskim koło Rzeszowa (Podkarpackie). "Rodzina Ładosiów z naszym miastem jest związana od XVIII wieku. Co trzy lata odbywają się tutaj ich zjazdy rodzinne" – mówi burmistrz Paweł Baj.
Aleksander Ładoś był polskim dyplomatą, politykiem i publicystą, a w czasie II wojny światowej ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie. W 2021 r. minie 130. rocznica jego urodzin.
W 1940 r. został ambasadorem w Bernie i stanowisko to piastował do 1945 r. Od pierwszych tygodni pełnienia tej funkcji zajął się pomocą dla uchodźców z Polski, wtedy powstała tzw. "grupa Ładosia" zwaną też "grupą berneńską". Grupa Aleksandra Ładosia była nielegalną polsko-żydowską strukturą zajmującą się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej, głównie w i po okresie tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej. Grupa ta działała w latach 1942-43 w polskim poselstwie w Bernie w Szwajcarii i narażeniem życia uzyskiwała paszporty państw Ameryki Południowej.
Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech, m.in. w Tittmoning, Liebenau, Boelsenberg oraz do okupowanej Francji w Vittel, dzięki czemu część z nich doczekała końca wojny.
W skład Grupy Ładosia (określanej także jako Grupa Berneńska) wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.
Jak zaznaczył burmistrz Głogowa Małopolskiego, "aktualnie trwa rewitalizacja parku, którego patronem zostanie ambasador Ładoś".
"Zakończenie prac planujemy na maj. Potem – jeśli tylko pozwolą obostrzenia sanitarne związane z pandemią – odbędzie się uroczystość nadania imienia. Zamierzamy także zorganizować konferencje naukową przypominającą działalność ambasadora" – mówił burmistrz Baj.
Samorząd Głogowa Małopolskiego – zauważył Baj – "na uroczystość chce zaprosić m.in. byłego ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha oraz ambasadora Izraela w Polsce".
Podkreślił, że miasto jest również producentem filmu o Ładosiu. Obraz powstał w 2019 roku.
Rodzina Ładosiów z Głogowem Małopolskim związana jest od XVIII stulecia; do miasta przybyła z Węgier. Mieszkał tutaj ojciec Aleksandra Ładosia, a on sam często odwiedzał miasteczko. Podczas II wojny światowej używał m.in. pseudonimu Głogowiecki. (PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ aszw/