Prace prezentowane na zakończonym niedawno 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny i wystawie „Dialogi – poza granicami” wzbogaciły kolekcję Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (CMWŁ). Trafią one do zbiorów współczesnej tkaniny artystycznej.
"To niezwykle ważne, żeby kolekcja, którą posiada muzeum, była na bieżąco aktualizowana o nowe nabytki. Już po raz trzeci udało nam się uzyskać dofinansowanie z programu +Narodowa kolekcja sztuki współczesnej+ Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu wsparciu oraz środkom z budżetu miasta Łódź zakupiliśmy kolejne prace do kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej" - poinformowała dyrektor CMWŁ Aneta Dalbiak.
Placówka gromadząca dzieła związane z medium tkaniny zakupiła trzy prace prezentowane w ramach tegorocznego Triennale. To "Solidarity" autorstwa Alex Younger, "List do Heleny" Dobrosławy Kowalewskiej oraz "Bit of Skirt" Lucy Brown.
Pierwsza z nich – autorstwa młodej amerykańskiej artystki – jest metaforą relacji opartych na silnych więziach, współdziałaniu i solidarności. Dzieło zbudowane jest bowiem na bazie jednej osnowy, której nici zwisają luźno w części środkowej, skrywa w sobie przekaz wyrażony napisem: "Wspólnota powstała dzięki współpracy tych, którzy zainwestowali we wzajemną walkę".
Drugi z zakupionych eksponatów "List do Heleny" to pożegnanie autorki ze zmarłą przyjaciółką, będące wizualizacją myśli, emocji i wspomnień, a z kolei "Bit of Skirt" składa się z ręcznie splecionych tkanin, fragmentów sukni balowych, sukienek, halek i wstążek z lat 50., poprzez które artystka bada tożsamość kobiety i intymne granice ciała.
Do łódzkiego muzeum na stałe trafi również praca autorstwa C.T. Jasper i Joanny Malinowskiej "Ptaki egzotyczne" prezentowana podczas pokazu specjalnego "Dialogi – poza granicami", towarzyszącemu 16. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny. Cenieni artyści sztuk wizualnych w swoim dziele wykorzystali pióra ptaków występujących na terenie Polski, zebrane na ulicach, w parkach, na plaży.
Jak zaznaczyli pracownicy CMWŁ, najnowsze nabytki odzwierciedlają aktualne światowe tendencje związane z medium tkaniny, wskazując nowe kierunki rozwoju tej dziedziny sztuki. Ich cyfrową wersję będzie można już wkrótce obejrzeć w wirtualnych zbiorach muzeum Digitex, a w przyszłości wzbogacą przygotowywane wystawy poświęcone różnorodnym aspektom tkaniny unikatowej.
Projekt "Rozbudowa kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – etap trzeci" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 80 tys. zł oraz z budżetu Miasta Łódź (14 tys. zł). (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ ozk/