W związku z pandemią i odwołaniem targów Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zorganizowało kampanię „Święto Dobrej Książki Religijnej w Internecie 2020”. W ramach projektu, który zakończy się 30 grudnia, zaplanowano prawie 100 godzin spotkań z książką religijną w mediach społecznościowych.
"W związku z niestabilną sytuacją epidemiczną wydarzenie zostało skoncentrowane wokół tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. W programie znalazły się spotkania z ulubieńcami czytelników, dyskusje o najciekawszych tematach obecnych w literaturze religijnej ostatnich lat, audiobooki dla najmłodszych i dorosłych miłośników książek" - zapowiedziało Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w informacji przekazanej PAP.
Celem internetowego projektu SWK jest podtrzymanie tradycji "Świąt Dobrej Książki", jakim od ponad ćwierć wieku są Targi Wydawców Katolickich organizowane przez Stowarzyszenie. "Nasza inicjatywa ma zrekompensować czytelnikom, przynajmniej częściowo, brak możliwości spotkań, z uwagi na uwarunkowania organizacji imprez masowych i publicznych w dobie pandemii COVID-19, z ulubionymi autorami nurtu religijnego. To również próba prezentacji najciekawszych wydawnictw, jakie ukazały się w ofercie rodzimych wydawnictw religijnych w bieżącym roku – powiedział prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski SDB.
W ramach projektu czytelnicy będą mogli obejrzeć w serwisach YouTube i Facebook m.in. siedem paneli dyskusyjnych, poświęconych zarówno istotnym premierom wydawniczym 2020 roku, jak również dedykowanych ważnym tematom społeczno-kulturowym z obszaru życia religijnego, społecznego i kulturowego.
Wśród podjętych tematów będzie m.in rola chrześcijaństwa we współczesnej kulturze popularnej, analiza relacji między literaturą a filmem religijnym, kulturowy i wydawniczy fenomen polskiej powieści chrześcijańskiej na przykładzie twórczości Elżbiety Cherezińskiej, a także wspomnienia mniej znanych aspektów z życia, posługi i dokonań papieża Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W ramach projektu powstał również cykl "Wirtualna biblioteka wydawcy. Rozmowa z wydawcą i autorem", na który złoży się 10 spotkań autorskich wzbogaconych udziałem reprezentanta wydawcy danej publikacji. Każdorazowo zdradzi on czytelnikom ciekawe szczegóły procesu powstawania i wydawania danej pozycji książkowej.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Małgorzata Nawrocka, Agata Puścikowska, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Wojciech Roszkowski, ks. Marek Drzewiecki i Adam Bujak.
Dzięki współpracy z oficynami: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, RTCK Nowy Sącz oraz Edycja Świętego Pawła zaprezentowanych zostanie również blisko 10 audiobooków. "Po premierowej emisji książki audio pozostaną udostępnione w serwisach YouTube i Facebook co najmniej do końca stycznia 2021 roku, tak, aby zainteresowani słuchacze i czytelnicy mogli powrócić do nich w dowolnie wybranym przez siebie momencie" - zapowiedzieli organizatorzy przedsięwzięcia.
Wydarzenie zostało dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/