Pięć nowych galerii stałych – m.in. o dizajnie, architekturze oraz twórczości St. Wyspiańskiego – zamierza w 2021 r. uruchomić Muzeum Narodowe w Krakowie. W planach jest także ponad 30 pokazów i wystaw czasowych – największa z nich o polskich stylach narodowych w sztuce przełomu XIX i XX wieku.
"Naszym największym pragnieniem jest, żeby wrócili do nas widzowie – polscy i zagraniczni. Muzea są dla publiczności i właśnie tego chciałbym sobie życzyć w przyszłym roku oraz tego, żeby udało nam się otworzyć zgodnie z planem wszystkie wystawy stałe i czasowe" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski.
Podkreślił, że działalność Muzeum w najbliższych latach będzie bazować na własnej kolekcji. Na przyszły rok zaplanowano otwarcie pięciu galerii stałych.
Wiosną w Arsenale Książąt Czartoryskich widzowie zobaczą w nowej odsłonie Galerię Sztuki Starożytnej, a w niej zbiór zabytków greckich i rzymskich pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w drugiej połowie XIX wieku, oraz - znajdującą się w Muzeum Narodowym - kolekcję rodziny Potockich z Krzeszowic, obejmującą głównie rzeźby i płaskorzeźby rzymskie. Wystawę dopełni kilkanaście obiektów z kolekcji Instytutu Archeologii UJ.
Zwiedzający "odbędą podróż" po basenie Morza Śródziemnego: od Egiptu przez Italię, Grecję, Azję Mniejszą, i na Egipcie z czasów rzymskich kończąc. W nowych gablotach wystawione zostaną przedmioty codziennego użytku, kultowe, dekoracyjne, a także należące do wyposażenia grobowego. "Zabytki najwyższej światowej klasy będą pokazywane w przepięknej aranżacji, której znakiem szczególnym jest śródziemnomorska turkusowa kolorystyka rzadko stosowana w galeriach sztuki starożytnej" – mówił dyrektor Szczerski.
Dopełnieniem głównej ekspozycji sztuki starożytnej będą dwie wystawy w basztach przylegających do Arsenału: wybór monet greckich i rzymskich oraz zespół obiektów z terenu Polski pochodzący z kolekcji prahistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego.
Jesienią, w Gmachu Głównym muzeum po remoncie, otwarta zostanie Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Będzie to prezentacja dzieł, które powstały od roku 1890 do czasów najnowszych. W odnowionej galerii, po raz pierwszy, do malarstwa i rzeźby dołączą obiekty sztuki użytkowej: ceramika i szkło. Nawiązaniem do tradycji poprzedniej galerii będzie projekcja filmów eksperymentalnych i animowanych, będą też obecne multimedia.
Ważnym punktem stałej ekspozycji będzie pokaz sztuki III RP. Wśród najnowszych muzealnych nabytków są m.in. prace Olafa Brzeskiego, Jarosława Kozakiewicza, Moniki Sosnowskiej i Jakuba Juliana Ziółkowskiego.
Z kolei kamienica Szołayskich przy placu Szczepańskim zmieści dwie nowe galerie stałe: na pierwszym piętrze poświęconą polskiemu dizajnowi od przełomu XIX i XX wieku po współczesność, na drugim piętrze - o architekturze. „To jest zapowiedź tego, co po remoncie będzie prezentowane w dawnym hotelu Cracovia" – podkreślił Andrzej Szczerski.
W części "dizajn" pokazane zostaną m.in. prace artystów związanych z Towarzystwem "Polska Sztuka Stosowana" i Warsztatami Krakowskimi. Widzowie będą mogli zobaczyć przykłady stylu zakopiańskiego, modernizmu i awangardy, ale także projekty z czasów PRL i wykonane po roku 1989. Stała wystawa poświęcona architekturze zostanie podzielona na sześć części odpowiadających sześciu tematom, takim jak mieszkanie czy przestrzeń publiczna, na podstawie których omówione zostaną wybrane polskie projekty i realizacje architektoniczne XX i XXI w.
Na koniec 2021 roku planowane jest otwarcie stałej wystawy Stanisława Wyspiańskiego. MNK zgromadziło największą kolekcję jego dzieł – ponad 1,1 tys. obiektów. Zostaną one wyeksponowane w osobnej galerii i podzielone na trzy główne wątki: "Wawel-dramat królów", "Apollo-Chrystus" oraz "Żywioły", wokół których zbudowana zostanie opowieść o artyście i wydobyte inne aspekty jego twórczości takie jak m.in. tradycje narodowe i motywy fantastyczne. Miłośnicy twórczości Wyspiańskiego będą mogli skorzystać z komputerowej bazy danych na temat dzieł artysty w polskich muzeach, kościołach, bibliotekach oraz zobaczyć wybrane realizacje telewizyjne, spektakle teatralne i ekranizacje dzieł twórcy "Wesela".
Na 2021 rok w MNK zaplanowano także ponad 30 pokazów i wystaw czasowych. Największą z nich będą "Polskie style narodowe 1890–1914". Będzie to pierwsza z czterech wystaw poświęconych historii polskiej nowoczesności, widzianej z perspektywy historii sztuki, które odbędą się w czterech kolejnych latach, a które, jak podkreślił dyrektor Andrzej Szczerski, mają służyć odkrywaniu tej nieznanej szerzej historii na podstawie muzealnych zbiorów.
"+Polskie style narodowe 1890–1914+ mają pokazać jak na początku XX wieku rozumiano nowoczesność. Jak poszukiwano nowych form w sztuce w oparciu o tradycję" - wyjaśnił Szczerski. Dodał, że kluczowymi punktami tej wystawy będą: styl zakopiański, Huculszczyzna, rzemiosło artystyczne okresu Młodej Polski oraz koncepcja miast-ogrodów.
W MNK będzie można zobaczyć monograficzną wystawę poświęconą twórczości Aleksandra Kotsisa – jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa realistycznego, wychowanka krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i wiedeńskiej Akademii Sztuk Wizualnych. Na ekspozycji zorganizowanej w 185. rocznicę narodzin artysty pokazywanych będzie 120 obrazów olejnych oraz około 70 akwarel, rysunków i szkiców.
Zaplanowano także wystawę dzieł jednego z najwybitniejszych japońskich malarzy i twórcy barwnych drzeworytów Katsushiki Hokusaia (1760–1849) oraz Ursuli von Rydingsvärd, słynnej współczesnej rzeźbiarki, o polskich korzeniach, z USA, której wystawa łączyć się będzie z otwarciem Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku.
Dzieła z kolekcji krakowskiego muzeum będą pokazywane na wystawie "Młoda Polska & Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890–1919", której otwarcie zaplanowano jesienią w William Morris Gallery w Londynie. Będzie to pierwsza na świecie wystawa popularyzująca sztukę użytkową i architekturę epoki Młodej Polski. Jej przygotowanie było możliwe dzięki współpracy Muzeum Narodowego, William Morris Gallery i Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/