Zabytkowe kanapy, serwantki, komody, stanowiące pierwotne wyposażenie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie), powróciły po odnowieniu na swoje miejsce. Liczący obecnie ponad 200 lat zarzecki pałac to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu.
Rezydencja, będąca niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich, jest obecnie filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Jak poinformował dyrektor jarosławskiego muzeum Łukasz Zagrobelny konserwacji poddano 20 obiektów. Oprócz krzeseł i kanap odnowione zostały również serwantki, komody i stoły.
„Część obiektów była do tej pory w bardzo złym stanie, w związku z tym przechowywane były w muzealnym magazynie” – zauważył dyrektor.
Dodał, że po kilku miesiącach prac konserwatorskich odnowione meble powróciły na swoje miejsce – zostały wyeksponowane w salach zarzeckiego muzeum.
Starosta jarosławski Stanisław Kłopot, któremu podlega muzeum poinformował, że jednocześnie z konserwacją mebli wewnątrz pałacu trwały prace nad zmianą wystawy stałej i aranżacji wnętrz. Prace adaptacyjne objęły niemal wszystkie wnętrza, przybyło jedno dodatkowe pomieszczenie.
Na wystawie pojawiły się też inne, dotychczas nie eksponowane obiekty, m.in. oryginalne, oprawne grafiki, których część pochodzi z teki Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu i autorki pierwszej koncepcji urządzenia jego wnętrz. Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX wieku była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej.
„Dzięki tym zabiegom zwiedzający będą mogli przenieść się w czasy świetności pałacu, lepiej poznać historię jego i jego mieszkańców, a także dowiedzieć się więcej o meblarstwie i panujących w tym zakresie tendencjach i modach w ówczesnej Europie” – ocenił Zagrobelny.
Odnowienie wyposażenia pałacu było kolejnym etapem prac konserwatorskich rozpoczętych w 2018 roku. Przedsięwzięcie dotyczące konserwacji mebli z pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu zostało dofinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ wj/