2591 nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i pracowników szkół przebadanych na obecność SARS-CoV-2 otrzymało pozytywny wynik. To 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wyniki. Przebadano ponad 136 tys. osób, wyniki otrzymało 134 tys. – podało w poniedziałek MEiN.
"Z danych przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że podczas całej akcji testowania nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół na obecność koronawirusa (od 11 do 17 stycznia) wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Wyniki otrzymało około 134 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań" - poinformowała rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.
Najchętniej badaniu poddawali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 proc.), podkarpackim (85 proc.) i zachodniopomorskim (83 proc.). Najmniej chętnie poddały się badaniu osoby w województwach: opolskim (71 proc.) i podlaskim (72 proc.).
Badania były dobrowolne i bezpłatne. Były wykonywane testem PCR (na obecność genów wirusa). Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
Badania przesiewowe poprzedziły powrót uczniów klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych do nauki stacjonarnej w szkołach. Najmłodsi uczniowie wrócili do szkół w poniedziałek.
Informacje o zapotrzebowaniu na testy zbierano za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wynik badania każdy badany miał otrzymać najpóźniej w niedzielę na Internetowym Koncie Pacjenta. IKP to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, za której pomocą szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL.
Osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osób z kontaktu.
W niedzielę wieczorem MEiN informowało, powołując się na dane GIS, że w trakcie pięciu dni akcji badań przesiewowych nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół (od 11 do 15 stycznia) wymazy pobrano od blisko 134 tys. osób. Wyniki otrzymało ponad 122 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa otrzymały 2422 osoby, tj. 2 proc. wszystkich, którzy otrzymali wówczas wyniki badań. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ par/