Były dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Jerzy Wróblewski oraz były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł zostali w środę kawalerami Legii Honorowej - najwyższego francuskiego odznaczenia. Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler podczas uroczystości w Krakowie przypomniał życiową drogę obu wyróżnionych.
Jerzy Wróblewski (ur. 28 września 1938 r. w Radomiu) pracę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau rozpoczął w 1987 roku na stanowisku dyrektora do spraw administracyjnych, a trzy lata później został dyrektorem naczelnym placówki. Stanowisko piastował do czasu przejścia na emeryturę we wrześniu 2006 roku.
Pod kierownictwem Wróblewskiego w Muzeum przeprowadzono konserwację poobozowych drewnianych i murowanych baraków, wież wartowniczych, ponad 3 tys. słupów betonowych ogrodzenia, ruin komór gazowych i krematoriów, a także utworzono nowoczesne pracownie konserwatorskie. Za jego kierownictwa powstało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Wróblewski był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej II kadencji. Był także jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau, która gromadzi fundusze na działalność upowszechniającą wiedzę o zbrodniach niemieckiego ludobójstwa i kultywowanie pamięci o ofiarach Auschwitz.
"Kiedy otrzymałem zawiadomienie o otrzymaniu tego odznaczenia, napisałem list do ambasadora Francji. Napisałem w nim, że jego przyznanie uważam za wyróżnienie wszystkich pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w latach, kiedy ja miałem zaszczyt i przyjemność kierować tym zespołem" - powiedział w trakcie uroczystości Wróblewski.
Karol Musioł (ur. 30 września 1944 w Bytomiu) to fizyk doświadczalny, specjalizujący się w fizyce jądrowej, spektroskopii atomowej i plazmowej. Był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego (2005–2012). Wcześniej pełnił funkcję prodziekana (1990–1993) i dziekana (1999–2002) Wydziału Matematyki i Fizyki, w latach 2002–2005 pełnił funkcję prorektora do spraw rozwoju.
Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (2005–2008). W 2002 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Orleanie.
Order Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie francuskie, ustanowione w 1802 roku przez Napoleona Bonaparte. Przyznawane jest za zasługi oddane Francji m.in. w dziedzinie wojskowości, kultury i nauki. Wyróżnienie to mogą otrzymać zarówno Francuzi, jak i cudzoziemcy. Wśród kilkuset Polaków odznaczonych Legią Honorową są m.in. Jacek Kuroń, Janina Ochojska, Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Marek Edelman. (PAP)
rcz/ szf/ ls/ jra/