Już w czwartek Muzeum Warszawy otwiera się dla publiczności, a 4 marca swoje drzwi otworzą oddziały, m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi - poinformowała PAP Anna Ślusareńka z Zespół Komunikacji Muzeum Warszawy (MW).
Jak wyjaśniła, "na wystawie w siedzibie głównej na Rynku Starego Miasta, którą przez pierwszy tydzień zwiedzać będzie można za darmo, czekają kuratorzy i edukatorzy chętni do opowiadania warszawskich historii". "Zwiedzanie odbywa się specjalnie przygotowaną trasą, która gwarantuje bezpieczeństwo, a szczegółowe zasady można poznać na stronie internetowej MW" - dodała.
Siedziba główna MW będzie otwarta od czwartku do niedzieli w godz. 11-20.
Muzeum zaprezentowało również plan wystaw czasowych na 2021 r. "Aktualne tematy, wyzwania przyszłości i przywracanie historii – to najważniejsze elementy programu MW i jego oddziałów" - podkreśliła Ślusareńka.
"Zależy nam nie tylko na zachowaniu pamiątek i dziedzictwa Warszawy, ale także na pobudzeniu refleksji nad kierunkiem, w którym zmierzają procesy urbanizacyjne i społeczne. W tym roku istotne są dla nas zagadnienia związane z miejskim ekosystemem – przyjrzymy się więc zwierzętom żyjącym w Warszawie i terenom zielonym" - powiedziała dyrektorka MW dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, cytowana w przesłanej informacji. "Pracujemy także nad przywracaniem widzialności i historii kobiet, a w Muzeum Warszawskiej Pragi staramy się odkryć tożsamość tej wyjątkowej dzielnicy" - zapowiedziała.
Pierwszą ekspozycją czasową zaplanowaną w MW będzie wystawa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji", której otwarcie ma nastąpić 12 maja.
"Mimo że w mieście dzielimy przestrzeń z kilkoma tysiącami gatunków, na co dzień nie zauważamy nie-ludzkich współobywateli. Wystawa będzie okazją do podjęcia tematu stałej i licznej obecności zwierząt w Warszawie. Na podstawie świadectw z różnych epok opowiemy o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach" - napisano w zapowiedzi wystawy. "Zwierzęta od wieków były tu hodowane dla prestiżu, rozrywki, traktowane jak surowiec, używane jako siła robocza" - dodano.
Jak wyjaśniono, wystawa i program jej towarzyszący "zachęci do refleksji i szerszego spojrzenia na relacje w naszym mieście, które zamieszkujemy wspólnie ze zwierzętami".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/