Ekspozycje będą sukcesywnie otwieranie począwszy od 11 lutego - poinformował w środę rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wcześniej instytucja zapowiadała, że otwarcie nastąpi najprawdopodobniej w marcu.
"Po weryfikacji protokołów sanitarnych i przede wszystkim po licznych sygnałach od muzealnej publiczności (za które bardzo dziękujemy, także za te krytyczne), przyspieszyliśmy proces możliwości ponownego udostępnienia wystaw" – poinformował w środę rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski. Jak dodał, trwają "intensywne prace oraz konsultacje", które pozwolą zagwarantować bezpieczeństwo gości i pracowników.
"Ekspozycje będą sukcesywnie otwieranie począwszy od 11 lutego. Muzeum będzie czynne w znanym już rytmie – między czwartkiem a niedzielą w godzinach 12–18" – zapowiedział Źródlewski.
11 lutego otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej, gdzie dostępna będzie przedłużona wystawa czasowa z najnowszymi pracami Przemysława Cerebież-Tarabickiego "vanitas-ziemnik". Po jej zakończeniu (najprawdopodobniej w marcu) zaprezentowana zostanie wystawa indywidualna Zbigniewa Romańczuka "Hiperlink". Obie ekspozycje można obecnie oglądać wirtualnie w serwisie internetowym muzeum.
W Muzeum Tradycji Regionalnych ponownie udostępnione będą wystawy stałe: "Złoty Wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku", "Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci" oraz "Stare srebra. Piękno zaklęte w przedmiocie". Dostępny będzie też dziedziniec z rzeźbami "Mojżesz" Bernharda Bleekera, "Fryderyk II Wielki" Johanna Gottfrieda Schadowa i pozostałościami Bramy Parnickiej.
Otwarty zostanie także budynek Ratusza Staromiejskiego, w którym mieści się Muzeum Historii Szczecina i jego stałe ekspozycje: "Najstarsze karty z dziejów miasta", "Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich", "Szczecin, jakiego już nie ma" oraz "Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku". Odwiedzający ratusz będą też mogli zobaczyć wystawy kameralne: "Eugen Dekkert. Muzealne atelier" oraz "Gabinet Biedermeieru" z obrazami Ludwiga Eduarda Lütkego raz Augusta Ludwiga Mosta.
Nieczynna pozostanie wystawa stała "Miasto sprzeciwu – Miasto protestu" w Centrum Dialogu Przełomy na pl. Solidarności – "z uwagi na technologię systemu wentylacji, która nie zapewnia pełnej wymiany powietrza".
Najprawdopodobniej jednak w jednej z sal udostępniona zostanie kameralna wystawa "To, co najważniejsze", przygotowana z okazji 5-lecia działalności "Przełomów".
Do połowy marca nieczynny pozostanie główny gmach muzeum przy Wałach Chrobrego. Zostanie on otwarty wraz z premierowym pokazem nowej ekspozycji czasowej "Archeomoderna. Polska sztuka nowoczesna i mity państwotwórcze".
"Wystawa jest pomyślana jako jubileusz 75-lecia polskiego muzealnictwa w Szczecinie oraz 50-lecia funkcjonowania placówki w sieci muzeów narodowych. Ma ukazać specyfikę tutejszych zbiorów artystycznych w kontekście tamtego interdyscyplinarnego zbliżenia. Dzięki obiektom użyczonym przez liczne instytucje i prywatnych kolekcjonerów pozwoli zarysować dzieje owego aliansu, sięgające korzeniami XIX stulecia, oraz XX-wieczne tło ogólnokrajowe" – podał Źródlewski.
Wernisaż wystawy planowany jest na 12 marca, a dzień później część gmachu muzeum ma zostać udostępniona publiczności: w salach wystawowych na parterze trwają prace modernizacyjne i przygotowujące nowe ekspozycje stałe, poświęcone sztuce dawnej. Na pierwszym piętrze dostępne będą natomiast wystawy etnograficzne "W afrykańskiej wiosce", "Między maską a fetyszem. Sztuka Afryki" oraz "Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki", a także rzeźby ze szczecińskiej kolekcji Dohrnów "Antyczne korzenie Europy".
Obecnie odwiedzać można plenerową Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/