Wystawa „Polska. Siła obrazu” z dziełami m.in. Matejki, Malczewskiego, Chełmońskiego i Wyspiańskiego, a także ekspozycja ok. 200 prac Magdaleny Abakanowicz – to niektóre z propozycji, jakie można będzie oglądać w tym roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
„My nie tylko chcieliśmy się otworzyć, żeby wreszcie spotykać się z naszą publicznością, ale dlatego, że mamy bardzo ambitne plany na ten rok” – podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki.
Jak wskazał, jedną z najważniejszych propozycji w tym roku będzie wystawa „Polska. Siła obrazu”. „Można powiedzieć, że to wystawa, którą każdy powinien obejrzeć. Będą tu i nasze obrazy, ale także obrazy z Warszawy, Krakowa, czy Torunia. Wielkim hitem ekspozycji będzie +Rejtan+, czyli +Upadek Polski+ Jana Matejki, który przyjedzie z Zamku Królewskiego w Warszawie i oczywiście wspaniałe malarstwo Malczewskiego” – podkreślił.
Wystawę „Polska. Siła Obrazu” można będzie oglądać od 14 marca. Jak tłumaczyła zastępca dyrektora ds. naukowych dr Maria Gołąb, pierwsza odsłona tej wystawy, przygotowana przez kuratorów francuskich we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Instytutem Adama Mickiewicza, miała miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku w Musée Louvre-Lens i zatytułowano ją: „Pologne 1840-1918. Peindre l'âme d'une nation”, czyli „Polska 1840-1918. Malować ducha narodu”.
„Wystawa jest przede wszystkim prezentacją najważniejszych artystów polskich z ich często, można powiedzieć, +podręcznikowymi+, czy kanonicznymi dziełami. Wystawę otwieramy +Rejtanem+ Matejki i +Melancholią+ Jacka Malczewskiego – bo w tych dziełach jakby skupia się z jednej strony ogromna, ważna funkcja artystów, którzy przyjęli na siebie rolę przewodniczenia duchowego narodowi w XIX wieku, a więc wieku utraty niepodległości, ale w dziele Matejki mamy też wielką refleksję artysty nad tym czym jest sztuka w ogóle i kim jest artysta. Więc te dwa dzieła jakby projektują to, czym ta wystawa będzie - a będzie zbiorem dzieł takich artystów, jak Ferdynand Ruszczyc, Stanisław Wyspiański. Będzie też wiele dzieł Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego – i właściwie wszystkich największych artystów tego okresu” – wskazała.
Na wystawie zaprezentowane zostaną też dzieła Artura Grottgera, Józefa Brandta, Leona Wyczółkowskiego, czy Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich.
W czerwcu z kolei w gmachu muzeum zaprezentowanych zostanie ok. 200 dzieł Magdaleny Abakanowicz. Wystawa „Jesteśmy strukturami włóknistymi” nawiązywać będzie do wpisanej w twórczość artystki refleksji nad kondycją współczesnego człowieka i jego związku z naturą. Wystawa stanowić będzie przegląd najważniejszych realizacji i zagadnień rozwijających się na przestrzeni lat w twórczości Abakanowicz. Ekspozycja będzie jednym z wydarzeń towarzyszących uroczystości nadania imienia Magdaleny Abakanowicz Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu.
W tym roku Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprosi publiczność także do obejrzenia wystawy „Poznański fotograf Sally Jaffe (1845-1920)”, czy pierwszej w Polsce wystawy poświęconej jednemu z najważniejszych duńskich artystów przełomu XIX i XX wieku – „Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza”.
Rok 2021 Muzeum Narodowe rozpoczyna także z nowym logiem. Jak tłumaczył dyrektor muzeum Tomasz Łęcki, jest to nie tylko zmiana w obszarze systemu identyfikacji wizualnej, ale przede wszystkim głęboka zmiana organizacyjna, poprzedzona przeprowadzeniem szerokiej diagnozy organizacyjnej instytucji, „która ma ambicje być jedną z najważniejszych instytucji kultury w Wielkopolsce, muzeum wiodącym w kraju i rozpoznawalnym w Europie i na świecie” - mówił.
Dominujące barwy w nowym logo to biel i czerwień. Kolorystyka nawiązuje do barw narodowych. Logo złożone jest z sygnetu i deskryptora. Koncept projektu sygnetu logo zawiera przenikające się pierwsze litery nazwy instytucji: Muzeum Narodowe w Poznaniu. Poprzednie logo muzeum powstało w latach 50. XX wieku; było kilkukrotnie korygowane. (PAP)
autorka: Anna Jowsa
ajw/ drag/