Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Węgier i Słowacji – odsłonili we wtorek w Juracie tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Około południa w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej rozpoczął się szczyt liderów V4 inaugurujący obchody 30-lecia Grupy.
Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się we wtorek około południa od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Spotkanie odbywa się w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.
W ramach szczytu odbyła się już pierwsza sesja plenarna "30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka".
Po południu prezydenci odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia formatu V4 na placu przed budynkiem Centrum Konferencyjnego na terenie rezydencji.
Na godz. 16.15 zaplanowano drugą sesję plenarną "Odbudowa gospodarcza po COVID-19".
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r.
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski - Lech Wałęsa i Czechosłowacji - Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie. (PAP)
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
sdd/ mrr/