W dziesięciu miejscach Krakowa od 20 do 28 lutego będzie można oglądać instalacje audiowizualne wykonane przez krakowskich artystów. Są inspirowane gwiazdami, czasem i słowem, a wykorzystano w nich światło, dźwięk, lasery i animacje, dlatego niektóre z nich lepiej będą prezentować się po zmroku.
Prace – wyłonione w konkursie - miały być pokazane w sylwestrową noc, jednak z powodu ogłoszonych 17 grudnia przez ministra zdrowia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa – zdecydowano o przełożeniu ich prezentacji.
"Zależało nam na wsparciu krakowskich artystów i to się udało. Kiedy w grudniu ogłoszono obostrzenia, wiedzieliśmy, że w 2021 roku będziemy prezentować instalacje w przestrzeni miasta. Prace nad nimi były już bardzo zaawansowane, a mieszkańcy miasta byli żywo zainteresowani tym projektem. Już za kilka dni w dziesięciu lokalizacjach będzie można zobaczyć coś naprawdę zjawiskowego" - podkreśla dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Błaszczyk.
Organizatorzy plenerowego pokazu apelują o zachowanie środków ostrożności m.in. koniecznego dystansu społecznego i zachęcają do dzielenia się zdjęciami ze spacerów w mediach społecznościowych.
Dzięki wystawie zyskują nie tylko artyści, którzy przygotowali projekty, ale też firmy odpowiedzialne za nagłośnienie, multimedia czy oświetlenie.
Ze względów technicznych część prac będzie pokazywana tylko przez dwa pierwsze dni, czyli 20-21 lutego. Nie będzie prezentowana największa instalacja, czyli Bramy Otwarta, na której miały się pojawić zdjęcia oraz filmy przedstawiające dawne imprezy sylwestrowe w Krakowie.
Instalacje staną m.in. na Rynku Głównym, w Barbakanie, na ul. Szewskiej, przed Collegium Novum, w Alei Róż, na pl. św. Marii Magdaleny. Zaprojektowali je: Przemysław Czepurko, Katarzyna Godyń-Skoczylas, Małgorzata Kaczmarska, Hubert Kaszycki, Piotr Kowalski, Przemysław Krzakiewicz, Borys Kunkiewicz, Dominika Lasota, Maciej Słota, Katarzyna Smożewska, Barbara Wojewoda, Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Lang.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ dki/