W dawnym budynku hotelu Cracovia powstanie wielkie centrum edukacyjno-multimedialne, ale także wystawiennicze, które jest dedykowane architekturze i wzornictwu - zapowiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Szacowany koszt inwestycji to około 425 mln zł.
W dawnym budynku hotelu Cracovia po remoncie i adaptacji ma powstać nowy oddział Muzeum Narodowego - Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i gmachem głównym MNK - nowa przestrzeń publiczna.
"Dzisiaj otwieramy kolejny etap prac związanych z przystosowaniem tego miejsca, dawnego hotelu Cracovia, który został zakupiony ze środków publicznych dla Muzeum Narodowego w Krakowie na cele zorganizowania tutaj oddziału muzeum poświęconego architekturze i designowi, a nawet czegoś więcej niż oddziału, bo myślimy tutaj o wielkim centrum edukacyjno-multimedialnym, ale także wystawienniczym, które właśnie jest dedykowane architekturze i wzornictwu" – mówił podczas briefingu prasowego wicepremier Piotr Gliński.
Poinformował, że "zostały już przekazane środki na prace, które od wielu lat już trwają, prace koncepcyjne, prace dotyczące dokumentacji tzw. przedprojektowej". "Jednocześnie zadbaliśmy o to, żeby ta inwestycja została wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. To są środki, które są przeznaczane na odbudowę po okresie pandemii i m.in. na budowę i rozwój inwestycji, instytucji w obszarze proekologicznym, obszarze zielonym, obszarze cyfryzacji życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego" - dodał Gliński.
Ocenił, że to miejsce "jak najbardziej odpowiada tego rodzaju celom rozwojowym, ponieważ to będzie inwestycja w obszarze kultury realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku - z jednej strony z zachowaniem wystroju i tych wszystkich konserwatorskich obostrzeń czy restrykcji związanych z tym budynkiem i są zupełnie oczywiste, a z drugiej strony będzie to budowa czegoś bardzo nowoczesnego właśnie z uwzględnieniem technologii zielonych, z uwzględnieniem także rozwoju technologicznego najnowocześniejszego".
"Chcemy iść w tym kierunku. Inwestycja jest wpisana do Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycja jest obliczana w tej chwili na około 425 mln zł, więc to jest poważna, ważna inwestycja, jedna z największych naszych inwestycji, przedsięwzięć w obszarze kultury" - podkreślił.
Dyrektor krakowskiego Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski podkreślił, że dawny hotel Cracovia "to jeden z najlepszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce". Zadeklarował, że zagospodarowany i otwarty dla mieszkańców zostanie także znajdujący się w okolicy teren zielony.
Szczerski przypomniał, że w ramach inwestycji zaplanowano otwarcie centrum edukacyjnego, związanego z dziedzinami, którym zostanie ona poświęcona, a które "nie były do tej pory odpowiednio reprezentowane na odpowiednio dużą skalę, biorąc pod uwagę ich znaczenie, osiągnięcia i wagę dla kultury polskiej". Wskazał, że dziś ich rozwój ma duży wpływ na rozwój gospodarczy kraju.
"Chcemy podkreślić znaczenie tych dwóch dziedzin i stworzyć tutaj miejsce, w którym historia będzie spotykała się z teraźniejszością i przyszłością" - zadeklarował Szczerski. Podkreślił, że "powstaną tutaj przestrzenie do współpracy ze środowiskami architektów, designerów, z firmami producenckimi, instytucjami eksperckimi, które zajmą tymi dwiema dziedzinami". "Będzie to żywe miejsce eksperymentów, które łączyć będzie wiedzę historyczną z tym, co najlepszego dzieje się współcześnie" - zaznaczył.
Muzeum Narodowe zabiega o pozyskanie pieniędzy na planowaną inwestycję z Krajowego Planu Odbudowy opartego o środki UE, przeznaczone na niwelowanie skutków kryzysu gospodarczego spowodowanego COVID 19.
W grudniu ub.r. zespół pod kierunkiem dr. inż. Stanisława Karczmarczyka ukończył kompleksową ekspertyzę konstrukcyjno-budowlaną, dotyczącą oceny możliwości adaptacji istniejącego układu nośnego budynku dawnego hotelu Cracovia do funkcji muzealnych.
Obecnie trwa analiza opracowania, aby określić możliwe do zrealizowania programy funkcjonalno-użytkowe przy zachowaniu jak najwięcej oryginalnej substancji budowalnej i elementów wystroju. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie prowadzone są rozmowy z autorem projektu hotelu Cracovia prof. Witoldem Cęckiewiczem.
Następnym etapem będą szczegółowe konsultacje eksperckie i konserwatorskie oraz szerokie konsultacje społeczne dotyczące również otoczenia hotelu Cracovia, a potem przeprowadzenie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkursu architektonicznego.
Remontu wymaga także gmach główny MNK. Zrewitalizowany budynek Cracovii miałby na ten czas przejąć jego funkcje, byłby też tymczasowym miejscem pracy dla większości z ponad 300 osób pracujących dotychczas w gmachu głównym.
Budynek dawnego hotelu Cracovia wraz z działką został zakupiony przez MNK w grudniu 2016 r. Środki na ten cel pochodziły z budżetu państwa. Otwarty w lipcu 1965 r. modernistyczny budynek hotelu był wznoszony sześć lat. W 2016 r. część budynku została wpisana przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków.
Ze względu na zły stan techniczny dawny hotel Cracovia wymaga daleko idącej przebudowy i adaptacji, łącznie z całkowitą wymianą substancji budowlanej, w zakresie na jaki pozwala na to wpis konserwatorski. W nowej odsłonie budynek będzie uwzględniał kwestie takie jak zużycie energii czy wpływ na środowisko, i stanie są przykładem najbardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych we współczesnej architekturze.
Po przebudowie w budynku znajdą się przestrzenie wystawiennicze i magazynowe, przeznaczone do eksponowania dzieł z kolekcji muzeum oraz na wystawy czasowe. Rozbudowana zostanie także część przeznaczona na współpracę ze współczesnymi projektantami i producentami.
MNK od pewnego czasu, systematycznie, buduje kolekcję, która trafi do Muzeum Architektury i Designu. Gotowa jest już jego koncepcja programowa. Zapowiedzią tego, co będzie działo się w dawnej Cracovii będą dwie galerie, które zostaną otwarte w tym roku w Kamienicy Szołayskich: designu oraz architektury.(PAP)
autorki: Nadia Senkowska, Katarzyna Krzykowska
nak/ ksi/ wj/