Ważne i bardzo oczekiwane wsparcie Inicjatywy Trójmorza przez sekretarza stanu USA – napisał na Twitterze prezydencki minister Krzysztof Szczerski, odnosząc się do oświadczenia Anthoney'ego Blinkena.
Szef dyplomacji USA opublikował w środę film, w którym poparł Inicjatywę Trójmorza, podkreślając, że przyczyni się ona do większego rozwoju regionu i wzmocnienia integracji wewnątrz Unii.
"Ważne i bardzo oczekiwane wsparcie Inicjatywy Trójmorza przez sekretarza stanu USA Anthoney'ego Blinkena. Kolejny istotny głos z Waszyngtonu potwierdzający zaangażowanie nowej administracji na rzecz naszego kluczowego projektu regionalnego" - napisał Szczerski na Twitterze.
Blinken podkreślił, że USA wspierają współpracę regionalną w ramach inicjatywy, która – jak powiedział – jest kluczowa dla większego rozwoju gospodarczego Europy Środkowej oraz wzmocnienia integracji UE.
Dołączył do swojego wpisu opublikowane w czwartek na YouTube przesłanie amerykańskiego sekretarza stanu do uczestników wideokonferencji szefów dyplomacji państw Trójmorza, USA, Niemiec, które odbyło się 11 lutego, a którego gospodarzem była Bułgaria.
Blinken podkreślił w nim, że USA wspierają współpracę regionalną w ramach inicjatywy, która - jak powiedział - jest kluczowa dla większego rozwoju gospodarczego Europy Środkowej oraz wzmocnienia integracji UE.
"Wasze wysiłki, by wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne, są niezbędne dla stabilności i dobrobytu regionu i całej Europy (...) lepsza infrastruktura pomoże nam w osiągnięciu wspólnych celów w obliczu kryzysu klimatycznego. A te projekty infrastrukturalne dadzą ludziom pracę" - powiedział sekretarz stanu USA.
Blinken zachęcił też, by kolejne państwa dołączały do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Jak dotąd zrobiło to dziewięć z 12 państw członkowskich.
„Prezydent (USA Joe) Biden i ja głęboko wierzymy w znaczenie bliskich relacji z naszymi sojusznikami i partnerami, bo we współpracy jest siła. A na tym właśnie polega Inicjatywa Trójmorza” – powiedział Blinken. „Z uznaniem przyjmujemy waszą pracę i jesteśmy chętni do współpracy” – oznajmił.
"Prezydent (USA Joe) Biden i ja głęboko wierzymy w znaczenie bliskich relacji z naszymi sojusznikami i partnerami, bo we współpracy jest siła. A na tym właśnie polega Inicjatywa Trójmorza" - powiedział Blinken. "Z uznaniem przyjmujemy waszą pracę i jesteśmy chętni do współpracy" - oznajmił.
Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członkowskich UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W skład Inicjatywy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały też udział w ostatnim czasie także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.
W grudniu 2020 r. amerykańska agencja rządowa (DFC, International Development Finance Corporation) zatwierdziła 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza.
Inwestycje w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.
Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych.
Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.
Do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (3SIIF) przystąpiło już, bądź jest w trakcie przystępowania dziewięć państw: Polska z udziałem 550 mln euro, Rumunia - 200 mln, Słowenia - 23 mln oraz Estonia, Łotwa, Węgry, Bułgaria, Litwa i Chorwacja - po 20 mln euro.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ mok/