Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach świętuje 65-lecie istnienia. Jubileusz upamiętnia wystawa dostępna od niedzieli w Wojewódzkim Domu Kultury.
Kubuś jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Wystawa pt. „Teatr Stefana Karskiego. Początki” prezentuje pionierskie lata działalności teatru.
We wspomnieniach pracujących ze Stefanem Karskim jawi się on bardziej jako ich opiekun i ojciec, niż dyrektor. Razem tworzyli rodzinę – mówi Jolanta Świstak, kierownik literacki „Kubusia”.
„Pamięć i podziękowania należą się przede wszystkim Stefanowi Karskiemu, założycielowi i pierwszemu dyrektorowi Kubusia, który piastował tę funkcję w latach 1955-1973. We wspomnieniach pracujących z nim wtedy ludzi jawi się bardziej jako ich opiekun i ojciec, niż dyrektor. Razem tworzyli rodzinę, i pewnie dzięki temu razem zdołali przetrwać te najcięższe czasy” – poinformowała Jolanta Świstak, kierownik literacki „Kubusia”.
Jak wskazała, początki działalności były bardzo trudne. Teatr był symbolicznie subwencjonowany, nie miał ani własnej siedziby, ani sceny. Występował gościnnie m.in. w Wojewódzkim Domu Kultury i sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej.
„Przede wszystkim jednak grał w objeździe, dojeżdżając do odległych wiosek furmankami, ciężarówkami i starymi autami z demobilu. Aktorzy razem z pracownikami technicznymi i dyrektorem Karskim grali po kilka przedstawień dziennie, często każde w innej miejscowości. W tamtych czasach dla wielu dzieci, a nawet dorosłych, był to pierwszy kontakt z prawdziwą sztuką teatralną” – dodała.
W roku 1970, na 15-lecie działalności, teatr miał już za sobą 4,5 tys. przedstawień dla 1,5 milionowej rzeszy widzów w ponad 100 miejscowościach Kielecczyzny.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako Stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też teatrowi nazwę, nawiązującą do wozu pancernego walczącego w Powstaniu Warszawskim.
Od 1963 roku „Kubuś” brał udział we wszystkich edycjach Spotkań Teatrów Lalkowych Polski Wschodniej, a w 1969 stał się ich gospodarzem.
W ostatnim okresie dyrektorowania Karskiego teatr znacznie podniósł swój poziom artystyczny i poprawił warunki lokalowe - otrzymał pomieszczenia przy ul. Dużej 9, gdzie mieści się obecna siedziba „Kubusia”, jednak na własną scenę musiał poczekać aż do roku 1992.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia z albumu rodziny Stefana Karskiego oraz materiały archiwalne Fundacji im. Edwarda Kusztala, Radia Kielce i Teatru „Kubuś”. Wystawa będzie dostępna do 14 kwietnia.
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako Stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, który nadał też teatrowi nazwę, nawiązującą do wozu pancernego walczącego w Powstaniu Warszawskim. Stefan Karski ogromnie żałował, że nie mógł wziąć udziału w powstaniu, poza tym, jak sam mówił: „Kubuś to takie polskie imię, tak jak polskie było to powstanie”.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ mmu/