Jak brzmi fidel, średniowieczny instrument smyczkowy, będzie można usłyszeć podczas koncertu, który przygotowuje Muzeum Mazowieckie w Płocku. Wykorzystana zostanie kopia fideli, odnaleziona w tym mieście przez archeologów w 1985 r. Koncertowi towarzyszyć będzie opowieść o historii instrumentu.
Jak poinformowało w środę płockie Muzeum Mazowieckie, wydarzenie „Niech zagra dla nas fidel płocka - koncert i opowieść” zaplanowano na 23 marca - będzie ono transmitowane w internecie na profilu placówki na Facebooku.
„Na żywo zagra dla nas fidel płocka, instrument, którego dźwięki rozbrzmiewały na ulicach naszego miasta pięć wieków temu” – anonsuje Muzeum Mazowieckie. Przypomina, że w 1985 r. podczas prac archeologicznych na Starym Rynku w Płocku, „z nieużywanej od wieków latryny wydobyto artefakt przypominający nieco dzisiejsze skrzypce”. Niezwykłe, historyczne znalezisko, jak podkreśla Muzeum Mazowieckie, „natychmiast zyskało sławę”, a specjaliści od instrumentów i muzyki dawnej stworzyli kopię odnalezionego artefaktu, którą nazwano właśnie fidel płocka - z czasem doszło do kolejnej rekonstrukcji, w efekcie której powstał egzemplarz bliższy oryginałowi.
Placówka zapowiada, że „z fidelową opowieścią” do Płocka przyjedzie 23 marca Hubert Połoniewicz, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, artysta, lutnik, wytwórca m.in. polskich instrumentów historycznych, który „wykonał historyczną rekonstrukcję płockiego instrumentu”, a na fideli zagra Bart Pałyga, multiinstrumentalista, specjalizujący się w grze na kilkunastu instrumentach etnicznych z całego świata.
„Opowieść połączona z koncertem odbędzie się w stylowych wnętrzach wystawy +X wieków Płocka+. Tuż obok naszych gości prezentowana będzie ona - oryginalna płocka Fidel” – informuje o wydarzeniu Muzeum Mazowieckie. Placówka podkreśla, że uczestnicy internetowego spotkania „Niech zagra dla nas fidel płocka - koncert i opowieść” dowiedzą się m.in., „jak to z fidelą płocką było, kto grał na tego typu instrumentach i jakiej techniki używał, i co decyduje, że fidel brzmi tak, a nie inaczej”.
Wystawę historyczną „X wieków Płocka” tamtejsze Muzeum Mazowieckie prezentuje od 2010 r. Ekspozycja przedstawia dzieje miasta, stolicy Polski za panowania średniowiecznych książąt Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na wystawie znajduje się też makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 m kw., ukazująca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.
W tym roku Muzeum Mazowieckie w Płocku obchodzi 200-lecie istnienia. Placówka ta, uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce, powstała w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. (PAP)
mb/ pat/