Warsztaty choreograficzne „Kreacje 13”, vlog „Operowym głosem” oraz wystawę „Opera Haute Couture” przygotował Teatr Wielki - Opera Narodowa na Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony na całym świecie 27 marca.
"+Kreacje+ są inicjatywą, która odbędzie się w tym roku po raz 13. Dwanaście lat temu, właściwie zaraz po objęciu dyrekcji Polskiego Baletu Narodowego, wprowadziłem ten projekt dlatego, że jest to właściwie jedyna szansa, aby pomóc tancerzom, którzy uważają, że mają talent, chcą spróbować swoich sił w choreografii, ale to nie tylko to. To również cały szereg działań wokół spektaklu, więc te warsztaty są nie tylko choreograficzne, ale również dla tych wszystkich profesji, które wspomagają przedstawienia, czyli inspicjenci, projektanci świateł, kostiumów. Jest to bardzo szeroka gama zajęć" - powiedział dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor.
Wskazał, że głównym celem warsztatów jest "próba pomocy choreografom, próba ich promocji, zapoczątkowanie ich drogi choreograficznej". "Rzeczywiście od dwunastu lat, 13. Kreacje w tym roku, to doświadczenie daje pozytywne rezultaty" - ocenił.
"Wierzę, że również tegoroczne +Kreacje 13+, oglądane na naszej platformie VOD, sprawią państwu dużo satysfakcji. Pełen wiary, że już w przyszłym roku spotkamy się razem na widowni" - dodał dyrektor PBN.
W programie: "Kant" Joanny Drabik, "Mi" Anny Hop, "2701" Gianni Melfiego, "Concerto for Piano and Seven Notes" Antonia Lanzo, "Ty i ja" Michała Chróścielewskiego, "Wspomnienie" Łukasza Tużnika, "Femme" Kristófa Szabó.
Premiera "Kreacji 13" odbędzie się 27 marca o godz. 19 na platformie vod.teatrwielki.pl. Spektakl dostępny będzie przez 48 h.
Najnowsza wystawa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na platformie Google Arts&Culture nieprzypadkowo nosi nazwę "Opera Haute Couture". "To pokaz mistrzowskiego krawiectwa, którego efektem są unikatowe stroje i kostiumy wykonane z materiałów najwyższej jakości" - napisano w komunikacie prasowym TW-ON.
Przekazano, że "prace stanowiące istotę wystawy stworzone zostały z myślą o konkretnych postaciach scenicznych przez takich projektantów jak: Joanna Klimas, Gosia Baczyńska, Tomasz Ossoliński, Arkadius czy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk". "Takie operowe tytuły jak: +Oniegin+, +Traviata+, +Don Giovanni+, +Madame Butterfly+ zaistnieją w zupełnie nowej odsłonie. Z bliska będzie można zobaczyć kostiumy, które zazwyczaj oglądamy z perspektywy widowni" - wskazano.
Dodano, że "będzie można podziwiać wyszukane materiały, bogate faktury, ręcznie malowane tkaniny, z których stworzono kostiumy dopracowane w każdym detalu przez znakomitych projektantów". Wystawa online od 25 marca na artsandculture.google.com.
"Operowym głosem" to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu przygotowany przez Teatr Wielki - Operę Narodową.
Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości.
W najnowszym odcinku będzie można dowiedzieć się, które 10 oper jest najczęściej grywane na świecie i dlaczego koniecznie trzeba je zobaczyć na żywo. "Opowiemy o najbardziej znanych ariach, najciekawszych historiach i najskrajniejszych emocjach" - zapowiada TW-ON.
Odcinek dostępny będzie od niedzieli 28 marca od godz. 10 na kanale YouTube TW-ON. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/