Procesja z poświęceniem palm oraz Eucharystia w bazylice rozpoczęły uroczystości Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, duchowej stolicy Małopolski. Po raz drugi z powodu pandemii obywają się bez Misterium Męki Pańskiej.
"Niedzielnym uroczystościom przewodniczył kustosz sanktuarium, bernardyn o. Konrad Cholewa. Poświęcenie palm odbyło się przy kaplicy św. Rafała przed bazyliką. W procesji wzięła udział jedynie asysta liturgiczna. Wierni pozostali na zajętych wcześniej miejscach" – poinformował o. Tarsycjusz Bukowski z biura prasowego sanktuarium.
Podczas liturgii odśpiewano ewangeliczny opis Męki Pańskiej. Na zakończenie kustosz sanktuarium zachęcał wiernych, by w ciągu Wielkiego Tygodnia indywidualnie modlili się na dróżkach kalwaryjskich.
"Po południu w Niedzielę Palmową zwykle odgrywane są sceny Misterium Męki Pańskiej: wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenie przekupniów ze świątyni. W tym roku, po raz drugi z kolei, nie odbyły się one z powodu panującej pandemii" – powiedział o. Tarsycjusz.
Kalwaryjskie sanktuarium już kilka dni temu informowało, że tegoroczne Misterium nie odbędzie się w tradycyjnej formie. W Wielkim Tygodniu sprawowane będą jedynie celebracje liturgiczne z zachowaniem obostrzeń. Ich szczegółowy program został opublikowany w internecie: http://kalwaria.eu/aktualnosc/odpust-wielkiego-tygodnia-oraz-chwalebne-misterium-meki-panskiej-2021.
Kalwaryjskie Misterium rokrocznie gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja ich organizowania sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone. Obecnie inauguruje je misterium pokazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wieńczą je uroczystości Wielkiego Piątku.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ jann/