Zakaz przywozu do Polski dóbr kultury wyprowadzonych z terytorium państwa spoza UE, w którym dobro kultury powstało lub zostało odkryte z naruszeniem przepisów tego państwa – zakłada nowela ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o KAS uchwalona w czwartek przez Sejm.
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej głosowało 449 posłów, nikt nie był przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej Sejm odrzucił dwie poprawki zgłoszone przez Konfederację. Jedna z nich zakładała, że za złamanie przepisów wprowadzanych przyjętą nowelizacją groziła będzie tylko grzywna, a nie także kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Druga odrzucona poprawka przewidywała, że "fakt wywiezienia dobra kultury, o którym mowa w art. 108a w sposób niezgodny z miejscowym prawem kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej, powinien zostać stwierdzony na wniosek organu państwa, z którego to dobro pochodzi".
Zgodnie z nowelizacją zakazany będzie przywóz do Polski dóbr kultury, które zostały "wyprowadzone z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, w którym dobro kultury powstało lub zostało odkryte, z naruszeniem przepisów ustawowych lub wykonawczych tego państwa".
W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu dóbr kultury, będzie groziła grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W nowelizacji napisano, że "w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie". Sąd może także "orzec przepadek dobra kultury, chociażby nie stanowiło ono własności sprawcy".
Ustawa przewiduje również zmianę ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej rozszerzając zawarte w tej ustawie kompetencje naczelników urzędów celno-skarbowych o rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstwa penalizowanego w projektowanej ustawie.
Zgodnie z nowelizacją ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/