Polskę i Wielkie Księstwo Luksemburga łączy m.in. bliska współpraca, aktywność na forach międzynarodowych; a relacje są oparte na partnerstwie i przyjaźni – napisał w liście do Wielkiego Księcia Luksemburga Henryka prezydent Andrzej Duda z okazji 100-letniej współpracy między państwami.
"100 lat temu w liście do Jej Wysokości Wielkiej Księżnej Luksemburga Charlotte, Marszałek Józef Piłsudski zwrócił się z prośbą o akredytację Władysława Sobańskiego na Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego w Luksemburgu. 18 kwietnia 1921 r, polski poseł złożył listy uwierzytelniające na ręce Jej Wysokości. Od tego dnia datujemy nawiązanie relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi państwami" - wskazał prezydent Duda w liście do Wielkiego Księcia Luksemburga Henryka.
List został zamieszczony w niedzielę na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP.
"100 lat temu w liście do Jej Wysokości Wielkiej Księżnej Luksemburga Charlotte, Marszałek Józef Piłsudski zwrócił się z prośbą o akredytację Władysława Sobańskiego na Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego w Luksemburgu. 18 kwietnia 1921 r, polski poseł złożył listy uwierzytelniające na ręce Jej Wysokości. Od tego dnia datujemy nawiązanie relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi państwami" - wskazał prezydent.
"Po stu latach, w których świat i Europa doświadczyły m.in. II wojny światowej i najkrwawszych totalitaryzmów w dziejach, a nasze narody na wiele lat oddzielała +żelazna kurtyna+, relacje pomiędzy Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga nie tylko trwają, ale rozwijają się jak nigdy przedtem. Obecnie nasze narody są sobie znacznie bliższe, a elementów łączących jest istotnie więcej niż przed wiekiem. Polskę i Wielkie Księstwo Luksemburga łączy bowiem nie tylko bliska współpraca bilateralna, ale także aktywność na licznych forach międzynarodowych. Jesteśmy częścią zjednoczonej Europy, współpracujemy militarnie w ramach NATO, zabieramy także wspólny głos na forum ONZ" - napisał prezydent.
Jak podkreślił, cieszy się, że po stu latach współpracy może napisać, iż wzajemne relacje są oparte na partnerstwie i przyjaźni. "Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy je tak skutecznie rozwijać na wszystkich płaszczyznach, a zwłaszcza na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturalnym oraz w kontaktach międzyludzkich" - czytamy.
Prezydent w kontekście tej rocznicy zaznaczył, że ma w pamięci ważne wydarzenia dla naszych państw, w których brał udział osobiście: uroczystości z okazji 75. rocznicy bitwy o Ardeny i obchody 75-lecia wyzwolenia Auschwitz.
Prezydent w kontekście tej rocznicy zaznaczył, że ma w pamięci ważne wydarzenia dla naszych państw, w których brał udział osobiście. "Tym bardziej cieszę się, że w 2019 r. mieliśmy okazję spotkać się w Luksemburgu i mogłem wziąć udział w uroczystościach na Amerykańskim Cmentarzu Wojskowym w Hamm, z okazji 75. rocznicy bitwy o Ardeny, w której uczestniczyli polscy lotnicy. Dziękuję także za udział Waszej Królewskiej Wysokości w uroczystościach w Auschwitz w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu. To ważny gest sprzeciwu wobec polityki podziałów i nienawiści" - napisał Duda.
"Pamiętam także nasze spotkanie podczas 24 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Katowicach. Wspólnie działamy na rzecz zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej w trosce o przyszłość naszej planety" - wskazał prezydent.
"Życzę Waszej Królewskiej Wysokości i sobie, aby w kolejnym stuleciu stosunków dwustronnych nasze partnerstwo rozwijało się jeszcze intensywniej dla dobra naszych narodów i państw oraz całej społeczności międzynarodowej" - zakończył list prezydent Andrzej Duda. (PAP)
aop/ amac/