12. Festiwal Grafiki Projektowej „Plaster” rozpocznie się 21 maja w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W tym roku będzie podzielony na trzy wystawy. Motywem głównym będzie polska sztuka dizajnu graficznego.
Jak wskazują organizatorzy, odejście od międzynarodowego charakteru wydarzenia ma związek z pandemią, ale wynika także z faktu, że nie było dotychczas odsłony tego festiwalu poświęconej stricte polskim artystom.
Tegoroczny festiwal zostanie podzielony na trzy wystawy. Główna zlokalizowana będzie na parterze CSW. Kuratorzy wybrali prace istotnych dla polskiej sztuki projektowania graficznego dizajnerów. Artyści będą mieli do dyspozycji po 10 m kw., na których będą prezentowali swój dorobek "związany z plakatem, ilustracją, działaniami społecznymi i identyfikacją wizualną".
Wystawa "Infekcja" składała się będzie z 80 prac młodych artystów. Wytypują ich patroni, czyli uczestniczy wystawy głównej.
"Tytuł tego projektu odnosi się do sytuacji +zainfekowania+ młodych przez starszych, bardziej doświadczonych twórców ideą twórczą, entuzjazmem, ale wiąże się też z tym, że nierzadko to młodzi artyści mają wpływ na myślenie tych z ugruntowaną pozycją na rynku sztuki. Wystawa może zatem pokazać, że ta +infekcja+ działa w dwie strony" - wskazują organizatorzy.
Całości dopełni wydarzenie plenerowe.
"Będzie ona interpretacją tematu +offline+ powiązanego z komunikacją poprzez internet, ale też szeroko odnoszącego się do relacji w kategoriach twórca–odbiorca, twórca–klient, człowiek–człowiek. Słusznym wydaje się też odniesienie tego tematu do obecnej pandemicznej sytuacji, jednak nie stanowi ono jedynego kierunku inspiracji" - zapowiada CSW w Toruniu.
Festiwal zakończy się 31 października. Najdłużej będzie można odwiedzać wystawę "Infekcja". (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ pat/