Czternaście płyt otrzyma w tym roku wsparcie Fundacji im. Wacława Felczaka, zajmującej się promowaniem polsko-węgierskiej współpracy w dziedzinie kultury. Nazwiska wyróżnionych artystów i nazwy zespołów ogłoszono w czwartek na uroczystości online.
Fundacja zorganizowała konkurs w dwóch kategoriach: Premium - dla już uznanych wykonawców oraz Junior – dla debiutantów. Wśród projektów, które otrzymają wsparcie, są albumy jazzowe, popularne, folkowe i klasyczne.
W kategorii uznanych artystów wyróżniono osiem projektów, m.in. pianistę Kalmana Olaha i kwintet Piotra Wojtasika, którzy wykonają kompozycje własne, ale także utwory klasyczne i ludowe; węgierski zespół Szabo Balazs Bandaja i polsko-ukraiński Dagadana, które nagrają płytę z polskimi i węgierskimi utworami ludowymi, oraz wykonawców muzyki elektronicznej Mius i Rafa Skowrońskiego.
Wśród sześciorga debiutantów wsparcie otrzyma m.in. pianista Elemer Balazs, który wykona preludia Fryderyka Chopina oraz własne improwizacje na ich temat.
Jak podkreślili organizatorzy, oferty konkursowe były na tak wysokim poziomie i nadeszło ich tak wiele, że zdecydowano się podwoić liczbę płyt, które otrzymają finansowanie – początkowo miało ich być tylko siedem. Wszyscy artyści otrzymają kwotę, o jaką wnioskowali, w sumie ponad 25 mln ft (318 tys. zł).
Podczas uroczystości wystąpili polski pianista jazzowy Kuba Stankiewicz i węgierski trębacz Kornel Fekete-Kovacs, którzy dzięki Fundacji Felczaka nagrali płytę „Bridges”, oraz zespół wokalistki Julii Kubinyi, wykonujący muzykę ludową.
Seria płyt polsko-węgierskich Fundacji Felczaka wydawana jest od 2018 r. przez wytwórnię Fono Records z inicjatywy członka kuratorium Fundacji, Mihalya Rosonczyego-Kovacsa, przy wsparciu węgierskiego Ministerstwa Zasobów Ludzkich.
Fundacja im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier. Najpierw powołano Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie, a wkrótce potem Fundację im. Wacława Felczaka w Budapeszcie.
Wacław Felczak (1916-93) był naukowcem i opozycjonistą. Podczas II wojny światowej był kurierem rządu RP na uchodźstwie, w latach 1947-1956 odbywał wyrok w więzieniach stalinowskich. Od 1958 r. pracował w Instytucie Historii UJ. Był znawcą stosunków polsko-węgierskich i inicjatorem zacieśnienia kontaktów z Węgrami. Specjalizował się w węgierskiej kulturze, języku i zagadnieniach polityczno-historycznych, był autorem "Historii Węgier".
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/