Multimedialny, interaktywny i narracyjny serwis specjalny uruchomiło w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Polskie Radio.
Serwis przypomina, jak doszło do uchwalenia Konstytucji oraz jakie były jej postanowienia - czytamy w komunikacie Polskiego Radia.
"Ustawa majowa sprzed 230 lat zajmuje miejsce wyjątkowe nie tylko w naszych, ale i światowych dziejach. Była to bowiem pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja. Przyjęte wówczas rozwiązania legislacyjne wyprzedzały epokę i są aktualne i dziś" - mówi w filmie zamieszczonym w serwisie Polskiego Radia poświęconemu Konstytucji 3 maja marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Serwis powstał we współpracy z Kancelarią Sejmu RP.
Witek dodała, że po 123 latach zaborów dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja został uznany przez Polaków za dzień szczególny - godny upamiętnienia. "1919 r. Sejm ustawodawczy ogłosił 3 maja świętem państwowym, które w XX-leciu międzywojennym stało się najważniejszym świętem narodowym" - przypomniała Witek.
Jak czytamy w komunikacie Polskiego Radia przesłanym PAP, serwis internetowy na temat Konstytucji 3 maja "to niezastąpione kompendium wiedzy dla pasjonatów historii i znakomite narzędzie dla nauczycieli i uczniów."
"Twórcy serwisu śledzą tekst dokumentu i wyjaśniają jego fragmenty, żeby pokazać planowane reformy, których zadaniem była rewolucyjna modernizacja kraju – uratowanie go przed widmem upadku. Przedstawiają bohaterów tamtego czasu – zarówno wielkich politycznych graczy decydujących o kształcie ówczesnej Europy i losach narodów, jak i świadków podpisania dokumentu. Sięgają do ikonicznego obrazu Jana Matejki +Konstytucji 3 maja 1791 roku+, który jak w soczewce skupia historię, osoby i symbole tamtych dni" - podkreślono.
Profesorowie historii Richard Butterwick-Pawlikowski, Włodzimierz Suleja i Marek Kornat mówią w serwisie i znaczeniu Konstytucji.
Jak informuje Polskiego Radio, serwis ma także za zadanie popularyzowanie wiedzy o Konstytucji 3 maja poza granicami Polski, dlatego też powstały dodatkowe wersje językowe strony – angielska i litewska. Serwis znajduje się tu: https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/. (PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
szz/ robs/