Pierwszą i podstawową misją Rycerzy Kolumba jest przejście od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu. Wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
W bazylice w Licheniu w piątek odbyła się msza św. inaugurująca XI Konwencję Stanowa Rycerzy Kolumba pod hasłem "Kościół jest siłą tego narodu".
Po liturgii przewodniczący KEP podkreślił, że pierwszą i podstawową płaszczyzną, na której Rycerze Kolumba powinni podjąć pracę, jest dziedzina wiary.
"Dzisiaj widzimy bardzo znikomą część ludzi, którzy zjawiają się w kościele i przyjmują sakramenty. Wszyscy tłumaczą się strachem przed zarażeniem się w świątyni. Nie boją się chodzić po supermarketach (...), poruszać w wielkich zgromadzeniach, ale boją się wejść do kościoła" – zwrócił uwagę abp Gądecki
W jego ocenie mamy w Polsce do czynienia z poważnym kryzysem religijności.
Podkreślił, że o postawie człowieka decyduje nie religijność, ale wiara. "Religijność to jest postawa naturalna każdego człowieka żyjącego na ziemi – przed nami tysiące lat i po nas następne setki tysięcy lat. Religijność, to wyczucie w człowieku, że coś go przekracza i że może – niezależnie od tego, co uważa za boga – mieć z tego dobry interes. Religijność to jest służba Bogu, z tego powodu, że on będzie nam służył" – wyjaśnił abp Gądecki.
Zwrócił uwagę, że religijność jest szeroko rozpowszechniona w Kościele. "Widzimy kryzysy religijności wtedy, kiedy człowiek spodziewał się czegoś od Pana Boga i tego nie otrzymał" – powiedział hierarcha. Jako przykład wskazał sytuacje, kiedy ktoś spodziewał się wyzdrowienia z choroby, zdrowia swojej małżonki, a ona umarła. Wówczas taka osoba "obraża się na Boga, na ludzi, na Kościół i odchodzi" – stwierdził abp Gądecki.
Jak dodał – człowiek religijny uważa, że jeżeli on modli się i prosi, jeżeli stawia się na zgromadzenia religijne, to znaczy, że Pan Bóg jest zobowiązany do służby jemu".
Podkreślił, że "wiara jest odwrotnością religijności, jest służbą Bogu, za którą nic nie otrzymujemy i niczego nie oczekujemy. Wiara jest tą postawą, w której człowiek odnajduje swoje naturalne miejsce, tzn. miejsce stworzenia wobec Stwórcy" – zaznaczył przewodniczący KEP.
Wyjaśnił, że stworzenie nie ma żadnych praw wobec Stwórcy". "On kocha nas darmowo" – powiedział abp Gądecki.
W ocenie przewodniczącego KEP – "potrzeba, żeby Kościół przechodził od religijności do wiary, do darmowej służby Bogu". Kiedy będziemy mieć wiarę, wtedy żadne okoliczności życiowe nie są nas w stanie wytrącić z równowagi" – zaznaczył.
Abp Gądecki wskazał Rycerzom Kolumba, że głównym ich zadaniem jest wewnętrzne nawrócenie, czyli przejście od religijności do wiary.
"Wszystkie szerokie dziedziny pracy charytatywnej, które zostały nagrodzone, są bardzo piękne, przynoszą honor, ale to jest koniec działalności, którą można od Rycerzy Kolumba oczekiwać. Pierwszą i podstawową jest praca nad przejściem własnym od religijności do wiary i staranie się pomóc innym w tym procesie" – oświadczył abp Gądecki.
Rycerze Kolumba to organizacja zrzeszająca katolickich mężczyzn, założona w 1882 r. przez bł. ks. Michaela McGivneya. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Są także obecni w USA, Kanadzie, na Filipinach. W ostatnim roku przekazali ponad 187 mln dolarów na cele charytatywne i przepracowali ponad 77 mln godzin na rzecz osób potrzebujących w lokalnych społecznościach. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/