„Od winiarni Briegera do cerkwi greckokatolickiej. Dzieje miejsca, budynku i społeczności” – to tytuł nowej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Jej otwarcie odbędzie się w piątek (18 czerwca br.).
Jak poinformowała rzeczniczka Muzeum Alicja Błażyńska, ekspozycja łączy ze sobą dzieje wytwórni win musujących Fritza Briegera oraz funkcjonowanie wspólnoty greckokatolickiej w tym mieście po 1947 r.
Te dwa wydawałoby się całkowicie różnie tematy spaja miejsce, a mianowicie kompleks budynków na rogu ulicy Zamkowej i Boduena. W 1880 r. zielonogórski kupiec Fritz Brieger założył tam wytwórnię wina musującego. Winiarnia była nie tylko zakładem produkcyjnym, ale także hurtownią.
Producent prowadził przy zakładzie sezonowy wyszynk, w którym sprzedawał swoje wyroby. Goście mogli biesiadować w tzw. Schankhalle. Latem sprzedaż odbywała się w trzech altanach ogrodowych zwanych Kolonade.
Po II wojnie światowej pomieszczenia po wytwórni Briegera przez krótki czas użytkowała prywatna firma winiarska prowadzona przez Stanisława Marczyńskiego i Antoniego Kuleszę. Podobnie jak kilka innych małych przedsiębiorstw z tej branży również i ta firma została znacjonalizowana, a jej majątek przejęła państwowa Lubuska Wytwórnia Win w Zielonej Górze.
W 2003 r. część kompleksu kupiła zielonogórska parafia greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zielonej Górze. Konsekracji cerkwi dokonano 11 października 2008 r. Na wystawie przedstawiono życie zielonogórskiej wspólnoty greckokatolickiej zarówno przed, jak i po wybudowaniu cerkwi.
Otwarcie wystawy nastąpi w piątek (18 czerwca br.), o godz. 17 i będzie dostępna do 12 września br.
Organizatorem wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/