Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, przed rokiem – z powodu pandemii – przeniesiony głównie do przestrzeni wirtualnej, powróci w tym roku do amfiteatrów, na plenerowe sceny i rynki podbeskidzkich miast. 58. edycja tego wydarzenia rozpocznie się 24 lipca i potrwa do 1 sierpnia.
Organizowany od 1964 r. festiwal to jedno z większych wydarzeń folklorystycznych w Europie. W tym roku m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu swoje widowiska – pełne dawnych melodii, tańców górali beskidzkich, przyśpiewek ludowych oraz barwnych strojów – zaprezentuje ponad 70 polskich zespołów folklorystycznych oraz wiele kapel.
W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa pełne dziewięć dni, a liczne imprezy zaplanowano zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. W Szczyrku i Makowie Podhalańskim koncerty będą odbywać się w weekendy (24-25 lipca i 31 lipca-1 sierpnia), a w tygodniu przygotowano inne atrakcje.
Żywiec będzie gospodarzem pięciodniowego 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich (24-28 lipca), w którym w tym roku wystąpi około 30 zespołów, a także Targów Sztuki Ludowej. Estrada w Oświęcimiu zaprosi widzów na koncerty od piątku 30 lipca do niedzieli 1 sierpnia.
Tradycją Tygodnia Kultury Beskidzkiej są rozpoczynające go korowody uczestników. 24 lipca zespoły występujące wieczorem w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny oraz miejscowe grupy przejdą przez Wisłę, a dzień później - po mszach w góralskiej oprawie – będzie można zobaczyć je w Szczyrku i Żywcu.
Również 25 lipca w Istebnej rozpocznie się 26. Festyn Istebniański – jedna z imprez towarzyszących Tygodniowi. W kolejny weekend (31 lipca-1 sierpnia) zaplanowano 43. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, gdzie, jak co roku zapłonie huda, czyli imponująco wysokie ognisko. Ponadto przewidziano m.in. transmisję online z 74. edycji „Gorolski Święto” w Jabłonkowie na Zaolziu.
Nowością tegorocznego festiwalu będą koncerty inspirowane tradycyjnymi brzmieniami: „Od folkloru do folku” i „Górale patriotycznie” (Żywiec), „Folkowe klimaty” (Oświęcim) czy łączący folk z muzyką elektroniczną występ Goorala (Szczyrk). Natomiast żywiecki koncert „Muzyka gór” ma być spotkaniem z archaicznymi nutami - zagrają trzy kapele, mocno osadzone w dawnych brzmieniach - Wałasi z Beskidu Śląskiego, Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego i 9 Siył z Podhala. Ideą koncertu jest odnalezienie wspólnego muzycznego mianownika spajającego te trzy odrębne kultury góralskie.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.
Ubiegłoroczna edycja wydarzenia została w większości przeniesiona do internetu. Organizatorzy wyliczyli, że transmisje organizowanych w ramach Tygodnia online imprez dotarły łącznie do prawie 400 tys. odbiorców. W internecie widzowie mogli też powspominać występy zespołów polskich i zagranicznych z ostatnich trzech lat. Festiwal online odbył się pod hasłem „Trwajmy w tradycji”.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ amac/