Optymizmu, wytrwałości i siły – życzył mieszkańcom Gorzowa Wlkp. prezydent miasta Jacek Wójcicki z okazji przypadającej w piątek 764. rocznicy nadania prawa miejskich dla Gorzowa. Tradycyjnym elementem świętowania jubileuszu miasta było m.in. uderzenie w Dzwon Pokoju.
Jak poinformowała dyr. Wydział Promocji i Informacji UM Gorzowa Wlkp. Marta Liberkowska, w piątek, o godz. 10 na placu Grunwaldzkim zabrzmiał Dzwon Pokoju, a z mieszkańcami spotkali się prezydent Jacek Wójcicki i przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski. Z uwagi na pandemię, uroczystość miała skromny charakter.
„To szczególny dzień dla mieszkańców. Uderzenie w Dzwon Pokoju to symbol naszej ciągłej pracy na rzecz pokoju. A on jest ważnym elementem relacji międzyludzkich. Przy okazji urodzin miasta chcemy to przypomnieć” – mówił Kaczanowski.
„Mieszkańcom Gorzowa życzę przede wszystkim optymizmu i radości. Cztery lata temu zmagaliśmy się z pożarem katedry, wówczas wydawało nam się, że nie może przydarzyć się nam nic gorszego i przyszła pandemia, która zmieniła życie wielu z nas. W takich okolicznościach najważniejsza jest nadzieja, wiara w lepsze jutro i optymizm” – podkreślił prezydent Wójcicki.
Wójcicki ocenił, że miasto rozwija się w dobrym kierunku, trwa wiele ważnych inwestycji, jeszcze więcej jest już oddanych do dyspozycji mieszkańców.
„Bardzo nam zależy, by utrzymać ten trend i stale poprawiać warunki życia w Gorzowie” – zakończył prezydent Gorzowa.
Ważący półtorej tony i mierzący półtora metra średnicy i wysokości Dzwon Pokoju jest symbolem współpracy polskich i niemieckich mieszkańców miasta i wspólnej dbałości o jego historię.
Dzwon odlano z inicjatywy obecnych i dawnych mieszkańców miasta – Landsberczyków, którzy są jego fundatorami. Na placu Grunwaldzkim zawisł pod koniec sierpnia 2006 r. Bije kilka razy w roku, podczas rocznic ważnych dla miasta i świąt państwowych.
Ważnym elementem piątkowych obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której Honorowe Obywatelstwo Miasta Gorzowa otrzymała siostra Michaela Rak.
Siostra Michaela ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego była związana z Gorzowem od 1996 r. Współtworzyła i przez 13 lat prowadziła Hospicjum im. św. Kamila. Od 2008 r. siostra służy na Litwie, gdzie wybudowała, otworzyła i prowadzi pierwsze hospicjum dla dorosłych, a od lutego 2020 r. kolejne – tym razem dla dzieci.
Zwieńczeniem obchodów 764. rocznicy lokacji Gorzowa będzie wieczorny koncert na Starym Rynku, w którym wystąpi Majka Jeżowska.
2 lipca 1257 r. margrabia brandenburski Jan I z dynastii askańskiej podpisał dokument, na mocy którego Albert de Luge upoważniony został do założenia miasta o nazwie Landisberch Novam. Potem miasto nosiło nazwę Landsberg an der Warthe, a po II wojnie światowej, po włączeniu tych ziem w granice Polski jest Gorzowem Wielkopolskim. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/