Muzyka kompozytorów od XVI do XXI wieku, poezja od średniowiecza po współczesność złożyły się na program 29. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który rozpocznie się w czwartkowy wieczór w Tarnobrzegu.
Festiwal rozpocznie się w czwartkowy wieczór w kościele oo. Dominikanów koncertem kameralnym w wykonaniu Magdaleny Maniewskiej (obój) i Zbigniewa Gacha (organy). Artyści zaprezentują publiczności dzieła takich twórców jak m.in.: Craig Sellar Lang, Johann Sebastian Bach, Alessandro Marcello, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Alexander Glazunov, Marian Sawa, Piotr Grinholc.
„Choć, jak zawsze, organy będą dominować w czasie festiwalu, to jednak wraz z nimi zabrzmią inne instrumenty: obój, skrzypce, flet, klarnet i najwspanialszy z instrumentów – głos ludzki” – zauważyła Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury (TDK), współorganizatora imprezy.
W ramach festiwalu, który potrwa do 26 sierpnia, przewidziano siedem koncertów z udziałem muzyków z całej Polski. Odbywać się one będą w czwartkowe wieczory w tarnobrzeskich kościołach, a także w dawnym Zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega), gdzie obecnie mieści się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, oraz w TDK.
„Zaproszeni do Tarnobrzega znakomici artyści zaprezentują bardzo bogaty i zróżnicowany repertuar, w którym znajdzie się muzyka od XVI do XXI wieku, a także poezja najwspanialszych autorów od średniowiecza po współczesność w mistrzowskiej interpretacji krakowskiego aktora, pochodzącego z Tarnobrzega Jakuba Palacza” – zachęcała Domka.
„Warto zarezerwować sobie czas w kolejne czwartkowe wieczory lipca i sierpnia i spędzić godzinę ze sztuką najwyższej próby” – dodała.
W czasie festiwalowych wieczorów melomani będą mogli wysłuchać dzieł takich kompozytorów, jak m.in.: Jan Sebstian Bach, Astor Piazzolla, Georg Frierdich Haendel. Publiczność będzie mogła posłuchać także mniej znanej rosyjskiej muzyki organowej, w tym Dmitrija Szostakowicza.
„Usłyszymy zarówno utwory nigdy jeszcze nie wykonywane podczas festiwalu, jak również i takie, które pojawiają się dość często i są entuzjastycznie oklaskiwane, choćby słynna Toccata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha, która zabrzmi aż dwukrotnie” – dodała Domka.
Z kolei wśród poetów, których dzieła znajdą się w programie jednego z festiwalowych koncertów, znalazł się Jan Kochanowski, Dante Alighieri, Jan Kasprowicz, Cyprian Kamil Norwid, ale także Wisława Szymborska i Czesław Miłosz.
Festiwalowi towarzyszyć będą także dwa koncerty zamiejscowe, które odbędą się w kościele w Nisku.
Wstęp na wszystkie koncerty wolny.
Patronat nad festiwalem objął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ dki/