Figurki autorstwa mistrza kowalstwa artystycznego Jarosława Vonki, świecznik oraz krata pochodząca z domu w Sobótce to eksponaty prezentowane na wystawie poświęconej jednemu z najoryginalniejszych twórców działających na Dolnym Śląsku w pierwszej poł. XX w. Od środy będzie można ją zobaczyć w Muzeum Ślężańskim.
Jaroslav Vonka (1875–1952) był mistrzem technik pracy w metalu, inicjatorem odnowy kowalstwa artystycznego i jednym z najoryginalniejszych artystów działających na Dolnym Śląsku w pierwszej poł. XX w. Prace Vonki znajdują się w zbiorach muzealnych, w prywatnych rękach oraz w przestrzeni miejskiej Wrocławia czy Berlina.
Na wystawie prezentowanej w Muzeum Ślężańskim w Sobótce będzie można zobaczyć dzieła Vonki m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To figura „Ogrodnika”, znana także jako „Drzewo Życia” z ok. 1930 r., czy wielki świecznik z figurą św. Elżbiety z 1934 r. Prezentowane będą również wypożyczone z Muzeum Miedzi w Legnicy wykonane z brązu rzeźby symbolicznych postaci. Wśród eksponatów znalazła się też krata pochodzącą z domu Vonki w Sobótce. Wystawę uzupełnia kolekcja publikacji, wśród których znajduje się książka artysty prezentująca jego twórczość.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, podkreślił, że twórczość Vonki w Sobótce to coś więcej niż zwykła wystawa. „To uwieńczenie pewnej fascynującej i obfitującej w liczne niespodzianki przygody, którą dzięki otwartości społeczności Sobótki wspólnie przeżyliśmy w 2020 i 2021 r. Odnalezienie domu tego wybitnego artysty metalu, profesora klasy kowalstwa artystycznego wrocławskiej Miejskiej Szkoły Rzemiosł w malowniczym mieście u podnóży góry Ślęży było wielkim przeżyciem” - powiedział Oszczanowski.
Dyrektor podkreślił, że dom Vonki udało się odnaleźć dzięki współpracy z Muzeum Ślężańskim w Sobótce oraz Ślężańskim Ośrodkiem Kultury w Sobótce.
Monika Szima-Efinowicz, dyrektor Muzeum Ślężańskiego w Sobótce, przypomniała, że Vonka osiedlił się w Sobótce w 1935 r. „Znalazł tu dom, przyjaciół i miejsce do tworzenia swojego czasem fantastycznego, a czasem realistycznego świata +w kuźni wyobraźni+. Z pewnością zachwycił się klimatem tamtej, przedwojennej Ziemi Ślężańskiej” - powiedziała Szima-Efinowicz.
Kurator wystawy Jacek Witecki wskazał zaś, że Vonka kupił dom w Sobótce po zakończeniu pracy we wrocławskiej Miejskiej Szkole Rzemiosł, a ostatecznie wyprowadził się z Wrocławia po zakończeniu prac w tamtejszym ratuszu i w berlińskim Haus des Deutchen Handwerks. „Przekazał prowadzenie klasy kowalstwa artystycznego swojemu uczniowi Williemu Tscherneckowi” - dodał kurator.
Wystawę poświęconą Vonce będzie można oglądać w Muzeum Ślężańskim w Sobótce do 9 września.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ drag/