Arolsen Archives rozpoczynają projekt documentED, który oferuje pakiety edukacyjne do przygotowania i pilotowania wycieczek po miejscach pamięci w 13 byłych niemieckich obozach koncentracyjnych w Europie – poinformowały PAP Arolsen Archives.
„Młodzi ludzie często niewiele wiedzą o prześladowaniach stosowanych przez reżim nazistowski – mimo że temat ten jest mocno podkreślany w programach nauczania. W obliczu prawicowej narracji szerzącej się w sieci, bardzo ważnym jest, aby uczniowie byli dobrze poinformowani o faktach i nie dawali się wciągać w niebezpieczne hasła rasizmu i antysemityzmu” – napisano w informacji prasowej przesłanej PAP.
Arolsen Archives przygotowały materiały edukacyjne poświęcone konkretnym losom więźniów obozów koncentracyjnych, które nauczyciele mogą wykorzystać podczas zwiedzania miejsc pamięci. Jak dowiadujemy się z informacji prasowej, do pobrania jest ponad 40 pakietów, tzw. zestawów narzędzi (Toolkits). Reprezentują one 13 różnych miejsc pamięci i różne powody prześladowań. Projekt pozwoli młodzieży zrozumieć dokumenty dotyczące ofiar, które zostały sporządzone przez sprawców.
Pedagodzy otrzymają również porady dydaktyczne oraz materiały uzupełniające, np. analogowe i cyfrowe. Pozwolą one na kontynuację projektów upamiętniających, które młodzież będzie mogła realizować samodzielnie.
Arolsen Archives, na życzenie szkół, dostarczają dopasowane zestawy narzędzi o podwójnym znaczeniu lokalnym: dokumenty z zestawu narzędzi odnoszą się nie tylko do miejsca pamięci, które jest celem wizyty, ale także do miejsca zamieszkania młodzieży. „W ten sposób osobiste losy osób uwięzionych z otoczenia danej szkoły, umożliwiają młodzieży szczególnie wnikliwe zajęcie się tym tematem” - podkreślono.
„Kiedy uczniowie mają do czynienia z dokumentami z czasów nazistowskich i mogą zapoznawać się z osobistymi losami więźniów obozów koncentracyjnych, groza Holokaustu staje się bardziej zrozumiała. DocumentED pomaga uodpornić młodych ludzi na antysemityzm, rasizm i nienawiść do człowieka” - powiedział Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.
Arolsen Archives to międzynarodowe centrum zajmujące się tematyką prześladowań niemieckiego narodowego socjalizmu. Posiada najobszerniejsze na świecie archiwum ofiar i osób. Zbiór ten, zawierający informacje o około 17,5 mln osób, jest częścią światowego dziedzictwa dokumentacyjnego UNESCO. Jak przypomniano w informacji przesłanej PAP, „działania badawcze i edukacyjne oferowane przez Arolsen Archives są dziś szczególnie ważne, aby wiedzę o Holokauście, obozach koncentracyjnych, robotach przymusowych i skutkach zbrodni nazistowskich przekazać współczesnemu społeczeństwu”. Arolsen Archives tworzą obszerne archiwum cyfrowe, które pozwalają ludziom na całym świecie uzyskać dostęp do dokumentów i uzyskać większą wiedzę na ten temat. (PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/