Instytut Pileckiego zaprasza do gry „Łowcy cieni”, w której będąc prokuratorem ustala się, czy gen. SS Heinz Reinefarth jest winny zarzucanych mu zbrodni. Historia i sprawiedliwość rzadko idą ze sobą w parze, w grze możesz to zmienić – zachęca instytucja. To pierwsza z serii gier o II wojnie światowej.
"Łowcy cieni" - jak podał Instytut Pileckiego - to narracyjna gra detektywistyczna, która jest dostępna bezpłatnie na stronie https://bit.ly/3irNUz0.
Instytut podał, że gracze wcielają się w rolę prokuratorów, którzy rozpoczynają swoją pracę w 1960 r. we Flensburgu, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w pobliżu granicy z Danią. Ich zadaniem jest rozwiązanie tytułowej sprawy i ustalenie, czy Heinz Reinefarth jest winny zarzucanych mu zbrodni.
Instytut Pileckiego przypomniał, że w wyniku wydanego przez Adolfa Hitlera rozkazu ukarania śmiercią wszystkich mieszkańców Warszawy za wybuch powstania, w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. na warszawskiej Woli, zamordowano według różnych szacunków nawet do 60 tys. polskich cywilów. Dowodzący tą masakrą gen. SS Heinz Reinefarth pozostał po wojnie bezkarny, był m.in. burmistrzem Westerlandu na wyspie Sylt i posłem do parlamentu Szlezwiku-Holsztyna.
"Nazywam się Hans Ludwig. Jest jesień 1960 roku i czekam na pociąg do Flensburga. Będę tam prokuratorem. Pomimo wielu wątpliwości przyjąłem to stanowisko. Chcę być jak Jan Sehn i Fritz Bauer" - mówi we wstępie gry jedna z postaci, przypominając, że prof. Jan Sehn to sędzia śledczy, który odegrał kluczową rolę w przygotowaniu procesów największych niemieckich zbrodniarzy, m.in. komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hössa.
Sprawa Reinefartha dotyczy jednak zbrodni z Powstania Warszawskiego - jednej z największych masakr ludności cywilnej w czasie drugiej wojny światowej. Instytut Pileckiego przypomniał, że w wyniku wydanego przez Adolfa Hitlera rozkazu ukarania śmiercią wszystkich mieszkańców Warszawy za wybuch powstania, w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. na warszawskiej Woli, zamordowano według różnych szacunków nawet do 60 tys. polskich cywilów. Dowodzący tą masakrą gen. SS Heinz Reinefarth pozostał po wojnie bezkarny, był m.in. burmistrzem Westerlandu na wyspie Sylt i posłem do parlamentu Szlezwiku-Holsztyna.
"Teraz masz możliwość ingerencji w losy historii. Na swojej drodze spotkasz świadków i dokumenty, które opisują przebieg wydarzeń i mogą przyczynić się do rozwiązania sprawy. Czy do tego dojdzie?" - Zachęcają twórcy gry.
"Łowcy cieni – sprawa Reinefartha" to pierwszy tytuł z planowanej serii wydawniczej, w której gracze będą musieli rozwiązać zagadki związane z drugą wojną światową. Celem projektu jest przekazanie wiedzy o zapomnianych fragmentach historii w nowoczesnej formie.
W toku kwerend udało się dotrzeć do akt śledztwa ws. Reinefartha, przechowywanych w Landesarchiv Schleswig-Holstein. Okazało się, że zawierają one także unikatową kolekcję fotografii, dotychczas w większości niepublikowanych. Od soboty do 2 października będzie można obejrzeć je na wystawie "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha" w Otwartej Kolonii (Kolonia Wawelberga, ul. Górczewska 15) w Warszawie.
"Historia i sprawiedliwość rzadko idą ze sobą w parze. Dzięki naszej pierwszej grze komputerowej, masz teraz szansę to zmienić" - podsumował Instytut, którego oddział w Berlinie zlecił wykonanie gry firmie GD Events. Gra ta dostępna jest również w języku niemieckim.
Instytut Pileckiego przypomina też, że w toku kwerend prowadzonych przez jego pracowników z oddziału w Berlinie udało się dotrzeć do akt śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha, przechowywanych w Landesarchiv Schleswig-Holstein. Okazało się, że obok cennej dokumentacji procesowej zawierają one także unikatową kolekcję fotografii, dotychczas w większości niepublikowanych. Od soboty do 2 października będzie można obejrzeć je na wystawie "Wola 1944: Wymazywanie. Zdjęcia ze śledztwa w sprawie Heinza Reinefartha" w Otwartej Kolonii (Kolonia Wawelberga, ul. Górczewska 15) w Warszawie.
Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, powołany w 2017 r., prowadzi m.in. badania historyczne - w szczególności badanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat totalitaryzmów XX w., a także udostępnia relacje ofiar i świadków zbrodni totalitarnych oraz popularyzuje wiedzę na ten temat. Działa także na rzecz upamiętniania osób zasłużonych dla narodu polskiego w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy obywatelom polskim lub Polakom o innej przynależności państwowej, którzy byli ofiarami np. niemieckich nazistowskich i sowieckich zbrodni. (PAP)
nno/ pat/