Łódź Design Festival, którego 15. edycja odbyła się w maju, powróci 16 września na cztery dni – poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia. W drugiej odsłonie festiwalu co najmniej 10 wystaw zaprezentowanych zostanie w łódzkim Art_Inkubatorze.
Pierwsza część tegorocznego festiwalu, organizowanego pod hasłem LEPIEJ, odbyła się w szczególnych warunkach pandemicznych. Ze względów bezpieczeństwa wystawy prezentowano w przeszklonych pawilonach zlokalizowanych w różnych częściach Łodzi.
"Postanowiliśmy przygotować drugą edycję, kontynuując nasze działania skierowane przede wszystkim do łodzian, ale i do wszystkich osób zainteresowanych wybitnym i zmieniającym świat wzornictwem. Druga odsłona ŁDF wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3" - podkreślił dyrektor Festiwalu Michał Piernikowski.
Organizatorzy zapowiedzieli, że jesienna odsłona festiwalu ma być zapowiedzią przemian, jakie festiwal będzie przechodził w najbliższych latach. Twórcy ŁDF chcą przyczynić się do zmiany sposobu, w jaki mówi się o wzornictwie; uważają, że powinno ono bazować na naukowych podstawach i rozwiązywać rzeczywiste problemy codziennego życia.
Ma w tym pomóc badanie "Jakość życia w czasie pandemii", które powstało we współpracy z agencją Question Mark i zaproszonymi ekspertami, którzy sprawdzili, co w tym szczególnym czasie zmieniło się w naszych mieszkaniach oraz sposobie, w jaki z nich korzystamy i jak je postrzegamy.
"Zorientowaliśmy się, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas specjalnego bloku konferencyjnego" – wyjaśniła rzeczniczka prasowa ŁDF Aleksandra Kietla.
Podczas wrześniowej odsłony festiwalu będzie można obejrzeć m.in. "Elementarz polskiego designu" Ewy Solarz - ekspozycję prezentującą 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich znajdą się meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter. Wystawa pokazuje też osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki – znajdziemy na niej 100 dzieł projektantów zinterpretowanych przez 25 znakomitych ilustratorów.
Na drugim biegunie zaprezentowane zostaną nowe rozwiązania, które proponują młodzi projektanci. Będzie też wystawa jednego z najlepszych współczesnych polskich projektantów Oskara Zięty, którą organizatorzy ŁDF zapowiadają jako jedną z najatrakcyjniejszych wizualnie, podkreślając, że jego projekty - np. najlżejsze ekologiczne krzesło świata - Ultraleggera, wzbudzają zachwyt swoją unikalnością, stają się obiektami fascynacji i pożądania.
Wystawa "Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka" to zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki "Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie". Natomiast ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie #loveOriginal ma zachęcać polskiego konsumenta do wybierania oryginalnych produktów i bojkotu wnętrzarskich podróbek.
Organizatorzy ŁDF szykują na wrzesień jeszcze inne atrakcje, które będą zapowiadać na stronie lodzdesign.com oraz profilu festiwalu w mediach społecznościowych.
Łódź Design Festival powstał w 2007 roku, jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Prezentuje design w różnych jego odsłonach - od wzornictwa przemysłowego poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Organizacja wydarzenia jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Miasta Łódź oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/