Charakterystyczne góralskie rozety, a także postacie pasterzy oraz sportowców, znalazły się na „Muralu karpackim” Macieja Szymonowicza, który ozdobił amfiteatr w Szczyrku – poinformował w poniedziałek PAP koordynator projektu Mateusz Kurowski ze Szczyrku.
„Nazwaliśmy ten mural +tryptykiem karpackim+, bo powstał na potrójnej elewacji amfiteatru Skalite w Szczyrku. Pierwsza część przedstawia tradycyjne motywy wzornictwa karpackiego. Głównym elementem są rozety, zwane też kwiatem życia. To prastary symbol pojawiający się w ornamentyce ludowej” – powiedział Mateusz Kurowski z Miejskiego Ośrodka Kultury Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku
Druga część tryptyku nawiązuje do sportów zimowych, których mekką jest Szczyrk. „Przedstawieni zostali dwaj nieżyjący olimpijczycy w skokach narciarskich: Antoni Wieczorek i Antoni Łaciak. Kompozycję dopełnia anonimowa postać narciarza zjazdowca” – powiedział Mateusz Kurowski.
W trzeciej części tryptyku artysta umieścił postacie górali – słowackiego z owieczką na ramionach, a także polskiego - w stroju beskidzkim, który dmie w trombitę. „To dopełnia symbolikę muralu, który nawiązuje do polsko-słowackiego Euroregionu Beskidy” – zaznaczył Kurowski.
Autorem projektu i wykonawcą muralu jest Maciej Szymonowicz, posługujący się pseudonimem Etnograff. Spod jego ręki wyszło wiele prac na murach w beskidzkich miejscowościach. Ich wspólnym mianownikiem jest nawiązanie do góralskiej kultury. Szymonowicz tworzy "Szlak Murali Beskidzkich". „Nasz szczyrkowski też będzie jego elementem” – dodał Mateusz Kurowski.
Mural powstał w ramach projektu dofinansowanego z pieniędzy UE „Ochrona tradycji rejonu pogranicza. Ocalić od zapomnienia”. Szczyrk realizuje go ze słowacką gminą Żubrohława. Projekt to m.in. cykl 15 koncertów kapel w górskich plenerach. Powstanie też album dotyczący wzornictwa karpackiego, który wskazywał będzie m.in. poprawne zastosowanie symboli. W zimie górale pojadą do Katowic i Warszawy, by kolędować. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/