Z Kielc do Gdańska wyruszył we wtorek rajd rowerowy „Pamięci Westerplatczyków”. Uczestnicy chcą upamiętnić w ten sposób 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, walczących z wojskami niemieckimi w obronie Półwyspu Helskiego we wrześniu 1939 roku.
Uczestnicy przejazdu, odbywającego się pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego, wyruszyli w ponad 500-kilometrową trasę, którą zamierzają pokonać w ciągu pięciu dni. Do Gdańska dotrą w sobotę, 4 września.
Przed wyruszeniem w trasę do Gdańska, uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy broniących Westerplatte, na kieleckim Cmentarzu Starym. W Wiśniówce wyruszających w trasę pożegnał m.in. biskup kielecki Marian Florczyk.
"Grupa rowerzystów rusza dzisiaj na Westerplatte. Ten daleki szlak, wiodący aż do Gdańska, przypomina nam wszystkim o najodważniejszych, żołnierzach 4. Pułku Piechoty, żołnierzach ziemi świętokrzyskiej. Po przybyciu do Gdańska, rowerzyści modlić się będą wraz z mieszkańcami tamtejszej parafii, biorąc udział w uroczystych obchodach, oddając cześć i upamiętniając bohaterstwo niezwykłych żołnierzy. Oni przecież, przez lata, popadli w zapomnienie, ostatni Westerplatczyk odszedł (mjr Ignacy Skowron, zm. 2012 r.), niemal 10 lat temu. A my chcemy o nich pamiętać, co roku będziemy wspominać tych wspaniałych chłopców, by byli przykładem odwagi, miłości do ojczyzny i do bliźniego" – powiedział biskup Florczyk.
W rajdzie bierze udział 15 osób. Każdego dnia rowerzyści będą mieć do pokonania około 100 km trasy. We wtorek zamierzają dotrzeć do Przysuchy na Mazowszu, kolejny cel rajdu, do którego uczestnicy dojadą w środę, to Łowicz. Na trasie znajdują się także m.in. Brześć Kujawski i Grudziądz. Nad morze rowerzyści dotrą w sobotę 4 września.
"To bardzo ważne wydarzenie, upamiętniające naszych, świętokrzyskich bohaterów. Chciałbym bardzo, by ten rajd wiodący na Westerplatte stał się naszą kielecką tradycją. Samorząd województwa świętokrzyskiego wspiera tę inicjatywę i cyklistów, którzy swym wysiłkiem upamiętnią bohaterską postawę naszych żołnierzy, we wrześniu 1939 roku broniących polskich rubieży" – powiedział Andrzej Bętkowski marszałek woj. świętokrzyskiego.
Wśród kolejnych inicjatyw, upamiętniających bohaterskich żołnierzy z Kielc, broniących Westerplatte, jest zaplanowana na 7 września msza święta w Bazylice Katedralnej oraz prezentacja Instytutu Pamięci Narodowej o Westerplatczykach. Przed tablicą przy Wojewódzkim Domu Kultury, upamiętniającą obrońców Westerplatte, złożone zostaną kwiaty, a na grobach Westerplatczyków zapalone będą znicze. Tego samego dnia w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Kielcach odbędzie się wykład Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Historycznej IPN pt. "Losy Westerplatczyków z 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach".
Rajd "Pamięci Westerplatczyków" to jeden z elementów przedsięwzięcia "Pamiętamy o Westerplatczykach". Z kolei w środę w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Kielcach odbędą się uroczystości, podczas których uczestnicy oddadzą hołd bohaterom walk i ofiarom hitlerowskiej okupacji.
O godz. 4.35 przy pomniku Żołnierzy Września 39 na terenie Cmentarza Wojsk Polskich na wystawiony zostanie posterunek wartowniczy i poczty sztandarowe. Dziesięć minut później zostanie odegrany Hymn Narodowy a pododdział honorowy w barwach 27 pułku ułanów odda salwę honorową.
O godz. 12 w Kielcach zostaną uruchomione syreny alarmowe, przez minutę włączony zostanie sygnał ciągły. Włączenie syren będzie jednocześnie treningiem systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania ludności o zagrożeniach na terenie miasta Kielce. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/