„Z Litzmannstadt Ghetto do KL Auschwitz” to tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 16 września, by upamiętnić 77. rocznicę deportacji Żydów z getta łódzkiego do niemieckiego obozu Auschwitz – zakomunikowało w środę Muzeum Auschwitz.
Podczas sesji głos zabierze Marian Turski, ocalały z Zagłady. W sierpniu 1944 r. został on deportowany do Auschwitz z łódzkiego getta. Rozmawiał z nim będzie Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Muzeum przypomniało, że w sierpniu 1944 r. Niemcy deportowali do obozu ok. 67 tys. Żydów zlikwidowanego getta łódzkiego, z czego ok. 45 tys. zostało zamordowanych w komorach gazowych – część natychmiast po selekcji na rampie, część po pewnym okresie pobytu w tzw. obozach depozytowych. Jedynie ponad 3 tys. zarejestrowali w obozie, a pozostałych 19 tys. przenieśli do innych obozów koncentracyjnych.
Podczas sesji wykład o historii getta Litzmannstadt wygłosi dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego, a deportacje do Auschwitz przybliży dr Andrzej Strzelecki, autor książki poświęconej tej tematyce. Przypomniane zostaną również wystąpienia deportowanych z getta Litzmannstadt Romana Kenta, Aszera Auda i Leona Weintrauba. Całość tłumaczona będzie symultanicznie na język angielski.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, należące do muzeum, organizuje sesję przede wszystkim z myślą o nauczycielach i edukatorach, ale także dla osób zainteresowanych tematem. Zgłoszenia można nadsyłać do 13 września.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/