Poczta Polska i Narodowy Bank Polski upamiętniły gdańskich pocztowców znaczkiem oraz srebrną monetą kolekcjonerską pod wspólną nazwą emisji „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” – poinformowała w środę spółka.
Spółka wskazała, że upamiętniła poległych pocztowców, którzy dali odpór hitlerowskiemu najeźdźcy w Wolnym Mieście, znaczkiem oraz monetą kolekcjonerską pod wspólną nazwą emisji „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę". Uroczyste odsłonięcie obu walorów nastąpiło równocześnie w środę 1 września w Warszawie, w Centrum Pieniądza NBP oraz w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.
Znaczek okolicznościowy „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” zaprojektowany został na kanwie wizerunku rewersu 20–złotowej kolekcjonerskiej monety, która 1 września została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. Autorem projektu numizmatu jest Robert Kotowicz. Na walorach na tle wejścia do gmachu przedstawiono wizerunki Obrońców Urzędu Pocztowego w Gdańsku: Jana Michonia – p.o. dyrektora Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, Alfonsa Flisykowskiego, żołnierza i pocztowca, który po śmierci dowódcy obrony budynku ppor. Konrada Guderskiego, także upamiętnionego na znaczku, zawiadywał oporem - podała Poczta.
Przypomniała, że wszyscy ci bohaterowie ponieśli najwyższą cenę za swoje męstwo i poświęcenie. Podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego Konrad Guderski poległ w początkowej fazie walk. Jan Michoń zginął od kuli w brzuch. Alfons Flisykowski, który przez ostatnie godziny dowodził oporem w Urzędzie Pocztowo-Telegraficznym Gdańsk 1, został rozstrzelany przez Niemców po pokazowym procesie. Wszyscy obrońcy gdańskiej placówki Poczty Polskiej spoczywają na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie.
Jak podkreślił, cytowany w komunikacie prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, oddając hołd bohaterskim obrońcom Urzędu Poczty Polskiej w Gdańsku, znaczkiem pocztowym i kolekcjonerską monetą upamiętniamy ich męstwo i ofiarność.
Poczta Polska poinformowała też, że dzięki współpracy nawiązanej z Narodowym Bankiem Polskim, po raz pierwszy miała miejsce jednoczesna emisja okolicznościowego znaczka pocztowego oraz srebrnej, kolekcjonerskiej monety o nominale 20 zł.
Srebrna moneta kolekcjonerska „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” ma wyjątkowy kształt znaczka pocztowego z ząbkowanym rantem, a przy jej produkcji wykorzystano druk UV. Rewers przedstawia wizerunki: dr. Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego na tle wejścia głównego do historycznego budynku Poczty. Wejście główne ukazane na tle zniszczonej fasady budynku Poczty jest też motywem awersu monety. Całość uzupełnia symbol Poczty Polskiej - poinformował NBP.
Jak zaznaczył prezes NBP Adam Glapiński, 1 września 1939 r. jest jedną z tych dramatycznych dat, które zmieniły bieg naszej historii. "Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy września, to także data, która jest początkiem bohaterskiej walki Polaków o odzyskanie niepodległości i suwerenności" - wskazał.
Jak dodał, moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” jest hołdem złożonym jej bohaterskim obrońcom. "Ich walka stała się częścią zmagań o wolną Polskę, a naszym obowiązkiem jest zachować i pielęgnować pamięć o bohaterach" – podkreślił. (PAP)
autorka: Longina Grzegórska-Szpyt
lgs/ mmu/