7 koncertów tegorocznej edycji Festiwalu Prawykonań w Katowicach odbędzie się w ramach jesiennej części tego wydarzenia. Już w pierwszy weekend września można natomiast obejrzeć instalację przygotowaną na festiwal przez Przemysława Schellera i Piotra Ceglarka.
Tegoroczna, 9. odsłona Festiwalu Prawykonań, organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, została podzielona na dwie części – wiosenną i jesienną. Kwietniowe koncerty, ze względu na pandemię, dostępne były tylko w streamingu live. "Podczas jesiennej odsłony publiczność ponownie będzie mogła zasiąść w sali koncertowej i odwiedzić przestrzenie, w których umieszczone zostaną dwie instalacje dźwiękowe" – powiedziała w piątek rzeczniczka orkiestry Iwona Sobczyk.
Instalacja pt. "Pryzmaty" przygotowana przez Przemysława Schellera i Piotra Ceglarka to hipnotyczno-medytacyjny spektakl, w którym muzyka łączy się ze światłem i poezją. Odbiorcy, przez ruch i zmianę perspektywy stają się reżyserami swojego własnego doświadczenia. Współistnienie z innymi uczestnikami, z których każdy przeżywa dzieło inaczej, ma zwrócić uwagę na problem empatii i współistnienia w społeczeństwie osób wyznających różne wartości i mających różne punkty widzenia.
Po piątkowym wernisażu instalację będzie można zobaczyć 4 września o godz. 18.00 i 20.00 oraz 5 września o godz. 18.00. Druga instalacja przygotowana na festiwal nosi tytuł "Ciasne przejście o stromych ścianach". Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana publiczności przez autorkę, Barbarę Kingę Majewską w foyer NOSPR 10 października. Pracę będzie można oglądać w NOSPR aż do grudnia.
W pierwszych dniach października rozpocznie się również koncertowa część programu. W niedzielę, 3 października, muzycy NOSPR wystąpią pod batutą Francka Ollu z prawykonaniami utworów Hanny Kulenty, Marcina Stańczyka i Katarzyny Krzewińskiej. Na kolejnych koncertach zabrzmią m.in. opera dla dzieci autorstwa Jerzego Kornowicza, chóralne utwory Aleksandra Nowaka, Pawła Łukaszewskiego i Romualda Twardowskiego, kwartety smyczkowe Andrzeja Kwiecińskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej.
Jesienią odbędzie się w sumie siedem koncertów Festiwalu Prawykonań, podczas których swoją premierę będą miały 22 nowe kompozycje. Wśród wykonawców - obok czołowych polskich zespołów, jak NOSPR czy Orkiestra Muzyki Nowej - po raz pierwszy pojawi się również gościnie jeden z najbardziej cenionych zagranicznych zespołów wykonujących muzykę nową – Klangforum Wien, który zaprezentuje nowe kompozycje Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/