Interaktywne Centrum Fajansu, łączące funkcje wystawiennicze i edukacyjne, powstanie we Włocławku (Kujawsko-pomorskie). Placówka w zabytkowych budynkach w ścisłym śródmieściu będzie nawiązywać do sięgającej 1873 r. historii produkcji wyrobów fajansowych w mieście.
Centrum powstanie w zabytkowym zespole budynków dawnego Banku Gdańskiego. Zaplanowano przebudowę, rozbudowę i remont obiektów. Wartość całego przedsięwzięcia - prac budowlanych, wyposażenia i zagospodarowania przyległego otoczenia - to 22 mln zł, z czego połowa będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
W ramach projektu planowane jest stworzenie interaktywnych przestrzeni wystawienniczo-edukacyjnych, podzielonych na strefy tematyczne, których tematem przewodnim jest włocławski fajans. Całość składać się będzie z dwóch połączonych ze sobą budynków, jeden pełnić będzie funkcje ekspozycyjne, a drugi - wystawienniczo-edukacyjne i administracyjne. W łączniku znajdą się hol i pomieszczenia pomocnicze.
Powstała infrastruktura będzie w całości dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
We Włocławku w latach 1873-1991 prawie nieprzerwanie produkowano fajans. Jako pierwsza powstała Włocławska Fabryka Wyrobów Fajansowych przy ul. Żelaznej (obecnie Kościuszki). Później w mieście powstało kilka kolejnych fabryk produkujących wyroby fajansowe. Po II wojnie światowej, w 1945 r. wszystkie fabryki zostały upaństwowione i połączone w jedno przedsiębiorstwo.
Dynamiczny rozwój produkcji ceramicznej nastąpił po 1952 r. Powstał Ośrodek Wzorcujący, rozpoczęto wytwarzanie nowoczesnego fajansu, a działalność fabryki zwróciła uwagę artystów ceramików. Szeroki rozgłos i popularność wyrobom przyniosło organizowane od 1973 r. "Biennale Fajansu Włocławskiego". W okresie transformacji ustrojowej i gospodarczej w 1991 r. fabryka została zamknięta. W 2020 r. powstała prywatna Fabryka Fajansu Włocławek, nawiązująca w produkcji do dawnych form i wzorów ręcznie malowanego fajansu, ale wprowadzono też nowe dekoracje. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ godl/