W Radomiu powstaje pierwszy z cyklu murali przedstawiających dzieła Jacka Malczewskiego. Artysta pochodził z tego miasta. W radomskim muzeum znajduje się jedna z większych w Polsce kolekcji dzieł wybitnego symbolisty.
Mural przedstawia jeden z najbardziej znanych obrazów Malczewskiego "Zatrutą studnię z chimerą". Na ścianie budynku wydziału sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu dzieło wybitnego polskiego symbolisty odwzorowuje Łukasz Rudecki. Praca ma być gotowa w ciągu najbliższych tygodni.
Malowidło powstaje w ramach projektu "Obrazy Jacka Malczewskiego w rozmiarze XXL – nowy szlak murali", realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego. O jego wyborze zadecydowali sami mieszkańcy Radomia, którzy chętni głosowali na ten projekt.
"+Zatruta studnia z chimerą+ to pierwsze wielkoformatowe dzieło, które już niedługo zobaczymy w przestrzeni publicznej Radomia" – powiedziała PAP rzeczniczka radomskiego magistratu Katarzyna Piechota-Kaim. Dodała, że kolejny obraz Malczewskiego zostanie namalowany w przyszłym roku. Na razie nie dokonano wyboru dzieła i lokalizacji.
Radom postawił na obrazy Malczewskiego, ponieważ malarz ten urodził się w tym mieście. Artysta urodził się w starej, ale pozbawionej majątków ziemskich rodzinie szlacheckiej. Z rodu Malczewskich z podradomskiego Malczewa pochodził poeta, prekursor romantyzmu Antoni Malczewski. Ciotką malarza była znana mistyczka Wanda Malczewska. Z rodziny wywodził się także generał WP i minister spraw wojskowych z czasów przewrotu majowego Juliusz Tadeusz Tarnawa-Malczewski. Jacek – ze strony matki - spokrewniony był m.in. z pisarką Jadwigą Łuszczewską.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z wybitnym symbolistą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu, która jest obecnie czwartą pod względem wielkości w Polsce. Zbiory stale się powiększają, ostatnio dzięki dotacjom, jakie sukcesywnie przyznaje placówce samorząd woj. mazowieckiego.
Od kilkunastu lat w muzeum oglądać można stałą wystawę twórczości malarza. Wśród eksponatów są prace będące własnością placówki, jak i te oddane w depozyt przez prywatnych kolekcjonerów. Wśród prezentowanych dzieł znajduje się m.in. oryginał "Zatrutej studni z chimerą", która jest obiektem malowanego obecnie muralu.
W kolekcji zborach "Malczewskiego" są także inne prace urodzonego w Radomiu artysty, m.in. "Autoportret z muzą" oraz szereg portretów członków rodziny i znajomych artysty.
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych polskich symbolistów. Urodził się w 1854 roku w Radomiu. Od 1837 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). W latach późniejszych wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą. W Radomiu na kilka lat przed śmiercią malarza jego imieniem nazwano jedną z ulic. Pięćdziesięciolecie jego pracy twórczej w 1925 roku uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie. Zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/