W piątek na deskach Teatru Kochanowskiego w Opolu odbędzie się uroczysta inauguracja 45 Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa”. Do 26 września publiczność będzie mogła obejrzeć dziewięć przedstawień konkursowych.
Uroczystą inaugurację festiwalu polskich tekstów klasycznych, która odbędzie się w Opolu, poprzedził czwartkowy pokaz „Matki Joanny od Aniołów” w reżyserii Jana Klaty, wyjątkowo zaprezentowany w siedzibie Nowego Teatru w Warszawie. Przez ponad dwa tygodnie widzowie obejrzą dziewięć najlepszych realizacji klasycznych polskich tekstów ostatnich dwóch sezonów teatralnych (ubiegłoroczny festiwal nie odbył się ze względu na pandemię).
Opolską część OKT/„Klasyki Żywej” rozpocznie piątkowy spektakl „Trans-Atlantico” w reżyserii Tomasza Gawrona z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W kolejnych dniach publiczności i jury festiwalu zostaną zaprezentowane znane powieści w nowych odsłonach: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje „Lalkę” w reżyserii Wojtka Klemma, a Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. „Panny z Wilka” znajdą się w repertuarze dwukrotnie – w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) i Krzysztofa Rekowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Zagrana zostanie również „Matka” w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią” w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie). Propozycją adresowaną do młodszej widowni jest „Zaczarowana królewna” w reżyserii Michała Derlatki (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze” w reżyserii Jarosława Kiliana (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie).
Spektakle i ich twórcy ubiegają się o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę. Laureatów wyłoni jury, w którego skład weszli w tym roku: Anna Augustynowicz, reżyserka, scenografka, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyczka teatralna, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Wojciech Solarz, aktor teatralny i filmowy, dr hab. Wanda Świątkowska, teatrolożka, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dr Antoni Winch, dramaturg, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Tradycyjnie, obok spektakli konkursowych, przygotowano wydarzenia towarzyszące. W tym roku będą to dwa pokazy premierowe: autorskiego projektu Anny Karasińskiej, znanej z oryginalnych strategii teatralnych reżyserki oraz realizowany przez Norberta Rakowskiego „Amator 2020” - spektakl będący kontynuacją słynnego „Amatora” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Dodatkowo będzie można uczestniczyć m.in. w Silent Disco oraz obejrzeć najlepsze teatralne zdjęcia sezonu, zaprezentowane na wystawie plenerowej przed Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ dki/