Recital Piotra Sałajczyka inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz koncert jubileuszowy 70. urodzin twórców Pokolenia Stalowowolskiego są w programie Festiwalu Muzyki Współczesnej Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.1, który ruszy w piątkowy wieczór w Stalowej Woli.
Agnieszka Antoniewska, odpowiedzialna za promocję wydarzenia przekazała, że jest to nowa odsłona festiwalu, który odbywał się w Stalowej Woli w latach 1975-1980.
„W samej Stalowej Woli festiwal wspomina się jako święto muzyki, którą łączono z innymi sztukami: plastyką, teatrem, poezją oraz poszerzano jej pole o jazz i folklor. Podczas licznych warsztatów, stalowowolan przekonywano, że koncert jest +kąpielą akustyczną+. 40 lat po ostatnim festiwalu, w dniach 1-3 października 2021 r. zapraszamy na nową odsłonę festiwalu – Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.1.” – zachęcają organizatorzy.
Na stronie wydarzenia czytamy, że ówczesny festiwal Młodzi Muzycy Młodemu Miastu skupiał wokół siebie przede wszystkim młodzież, bardzo wyczuloną, „poprzez swą młodość, na prawdę i autentyczność”.
„Festiwal był czasem twórczości i radości. Sprawił, że robotnicze miasto, w którym można było się przede wszystkim dorobić, przestawało być smutnym miastem. Po latach okazało się, iż miał wpływ na sposób i treść życia wielu słuchaczy-uczestników. Są wśród nich dzisiaj instruktorzy muzyczni i teatralni, poeci, dziennikarze, reżyserzy, muzycy, którzy urzeczywistniają idee patrona festiwalu Charlesa Ivesa, dopomagając młodym ludziom odnajdywać w sobie twórcę” – czytamy na stronie festiwalu.
Tegoroczną imprezę zainauguruje w piątkowy wieczór koncert w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, poświęcony artystom należącym do Pokolenia Stalowowolskiego: Eugeniuszowi Knapikowi, Andrzejowi Krzanowskiemu, Aleksandrowi Lasoniowi, dla których w latach 1975-80 powstał festiwal Młodzi Muzycy Młodemu Miastu. Tegoroczna impreza jest jubileuszowa w związku z 70. urodzinami tych twórców.
W programie festiwalu znalazł się też recital Piotra Sałajczyka inspirowany twórczością Stanisława Lema. Artysta na Instagramie napisał, że zainspirowany miniaturami (Władysława) Szpilmana pt. „Życie maszyn” zaczął się interesować, czy moment intensywnej industrializacji („wiek pary” itd.) przeniknął do sztuki muzycznej.
„Okazuje się, że trochę tego było… Mało natomiast zostało napisane na piękną, skądinąd maszynę, jaką jest fortepian. Postanowiłem więc to zmienić…” – wyjaśnił muzyk.
W czasie koncertu odbędą się m.in. dwa światowe prawykonania trzech etiud algorytmicznych Krzysztofa Meyera i pięciu utworów na fortepian Dariusza Przybylskiego. Będzie można usłyszeć także „Życie maszyn” Władysława Szpilmana i „OXYGEN nr.369,1” na taśmę i fortepian Aleksandry Gryki.
W czasie trwania festiwalu publiczność będzie mogła wysłuchać jeszcze występu tria z Wrocławia Ensemble Kompopole, specjalizującego się w muzyce najnowszej oraz koncertu, w którym grupa Hashtag Ensemble wykona pod dyrekcją Lilianny Krych prawykonania pięciu zwycięskich kompozycji w konkursie kompozytorskim.
W konkursie Młodzi Muzycy Młodemu Miastu 2.1 mogli wziąć udział kompozytorzy narodowości polskiej, urodzeni po 1 września 1986. Mieli skomponować utwór na zespół kameralny od czterech do siedmiu wykonawców z udziałem dyrygenta, o czasie trwania od 8 do 12 minut. Pula nagród wyniosła 20 tys. zł.
Antoniewska przekazała, że konkurs kompozytorski promujący twórczość młodego pokolenia kompozytorów wpisany jest w historię festiwalu.
„Miał on na celu propagowanie edukacji kompozytorskiej i stworzenie miejsca spotkań dla młodych twórców” - podkreśliła.
Dodała, że w tegorocznym konkursie, jego laureaci z lat 70. Aleksander Lasoń i Eugeniusz Knapik, są w jury.
Festiwalowi towarzyszą także warsztaty dla młodych muzyków, których celem jest poznanie stylów i technik wybiegających poza klasycznie rozumiane granie w orkiestrze. Pierwsza część warsztatów odbyła się w ubiegły weekend, druga odbędzie się w trakcie trwania festiwalu. Prowadzi je Lilianna Krych. Uczestnicy warsztatów wystąpią podczas koncertu finałowego.
Na wszystkie punkty programu jest wstęp wolny. Koncerty festiwalowe będą również dostępne w bezpłatnym streamingu.
Organizatorem festiwalu MMMM 2.1, który potrwa do niedzieli, jest Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/