Od złożenia kwiatów na cmentarzu Norra Kyrkogarden w Lund wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński rozpoczął swoją dwudniową wizytę w Szwecji. Na cmentarzu znajduje się kwatera Polaków, byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
Minister kultury przypomniał, że więźniowie zostali przetransportowani w ramach powojennej pomocy Szwecji, neutralnej w czasie wojny.
"Oni przyjechali do Szwecji leczyć się, podreperować zdrowie, niestety bardzo wielu tych więźniów było tak wycieńczonych, że zmarło jeszcze w czasie kwarantanny" - powiedział na cmentarzu wicepremier Gliński.
Podkreślił, że "największa liczba osób przyjętych przez Szwedów, to byli Polacy z bardzo różnych obozów z Auschwitz, Ravensbrueck".
Szwedzki Czerwony Krzyż ewakuował do Szwecji więźniów oswobodzonych z niemieckich obozów koncentracyjnych. Mimo opieki osoby te zmarły z chorób i wycieńczenia. Zostali oni pochowani we wspólnej kwaterze na cmentarzu w Lund.
W centralnym miejscu polskiej kwatery stoi pomnik – metalowa rzeźba na nieregularnym głazie, przed nią płyta z polskim godłem. Fundatorką pomnika jest była więźniarka Ravensbrueck – Ludwika Broel-Plater. Miejscem opiekują się władze szwedzkie oraz miejscowa Polonia.
Z Lund Katarzyna Krzykowska (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/